Peníze

Platnost eurobankovek

U některých věcí řešíme jejich platnost, u jiných je nám naprosto „ukradená“. Řešíme například platnost svých dokladů, zdravotních průkazů, pasu, platebních karet a tak podobně. Ale napadlo vás někdy řešit, jestli je platná bankovka, kterou máte už pár let uloženou ve své kasičce? A je vůbec možné, aby nějak prošla její platnost? A co když se jedná o eurobankovky?

Eury můžete platit v celé EU.

Všichni máme v živé paměti ukončení platnosti leckterých českých bankovek (a nejen jich, ale i mincí). Není to tak dávno, co přestaly platit papírové padesátikoruny, a kdo je nestihl včas utratit ani je vrátit (respektive vyměnit) v klasické či České národní bance, tomu zůstaly jako naprosto bezcenný suvenýr (i když je možné, že jednou budou mít svou sběratelskou hodnotu, ale platit s nimi již nelze). Předcházely jim papírové dvacetikoruny a mnohé drobné mince. Proto možná někomu vrtá hlavou, jak je to s eurobankovkami. Protože když jedete na dovolenou a zbydou vám nějaká eura, tak je pak buď můžete utratit v některých českých obchodech, nebo si je zkrátka můžete doma schovat a využít je na další zahraniční dovolenou. Ale kdo vám zaručí, že když za pár let pojedete znovu za hranice, budou tyhle bankovky stále v platnosti?

Platnost kontrolujte

Žádná z bankovek na sobě nemá natištěné žádné datum ukončení platnosti. Najít na nich můžete různé bezpečnostní prvky, by nemohly být padělány, ale taková data ne. To, že nějaká bankovka přestane platit, totiž závisí (v případě eurobankovek) na rozhodnutí Evropské centrální banky. Ta může například rozhodnout, že z nějakého důvodu přestane platit třeba desetieurová bankovka a stanoví nějaký limit, do kdy je možné tyto bankovky utratit či vyměnit za jiné. Pokud k tomu dojde, je na každém z nás, aby si tyto limity ohlídal a bankovky včas utratil či vyměnil. Ale můžete být v klidu, takové rozhodnutí je velmi výjimečné a není pravděpodobné, že k němu dojde.

Nová série

To, co se často děje, není zrušení určité bankovky, ale její nahrazení novou sérií. Vás jako běžných občanů se to ovšem většinou naprosto netýká a nemusíte to řešit. Reálným příkladem z poslední doby je třeba to, že přestala být vyráběna bankovka v hodnotě 500 euro a nahranila ji jiná bankovka stejné hodnoty ale trochu jiného vzezření. Banka zkrátka začala tisknout novou sérii těchto bankovek, přičemž ta první ale zůstala v platnosti. Lidé ji tak mohli a mohou dále využívat, ale jakmile se jakákoliv bankovka z první série dostane zpět do banky, nevrací se už zpět do oběhu (jak tomu jinak bývá). Postupně tak první série vymizí zcela a nahradí ji plně jen ta nová.

Pozbytí platnosti

Obvyklým případem, jak se nějaká bankovka stane neplatnou, je její poškození. Pokud například dojde k jejímu roztržení na dvě a více částí, nelze jí už nikde a za nic platit. Pokud ovšem můžete části prokazatelně složit k sobě nebo pokud je bankovka nějak jinak znehodnocena (ale nejedná se přitom o padělek), je možné zajít s ní do některé banky a tam požádat o její výměnu za bankovku stejné hodnoty. Pokud vyhovíte pravidlům této výměny, je vám umožněna a neplatná bankovka je pak zcela zničena.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close