Peníze

Platba mo/to

Dostupnost internetového připojení přispívá k rozvoji nových typů služeb v celé řadě oblastí, finance nevyjímaje. Ať už přes internet objednáváte nějaký produkt, nebo rezervujete službu, pak mimo standardní způsob úhrady v podobě platby v hotovosti či bankovním převodem můžete zvolit tzv. mo/to platbu. Ta sebou nese řadu výhod. Jejich čerpání je ovšem podmíněno naším obezřetným chováním.

Co je mo/to platba?

Mo/to je zkratka pro mail order / telephone order. V případě plateb s tímto označením se jedná o platby, které jsou realizovány bez fyzické přítomnosti platební karty, tedy tzv. na dálku. Používány jsou velice často např. při rezervaci hotelu,nebo při platbě u sázkových kanceláří.

Co je potřeba pro mo/to platbu?

U většiny bank jsou mo/to transakce u platebních karet nastaveny jako neaktivní, nebo mají nastaven nulový limit. Pokud chcete mo/to platby povolit, pak se přihlaste do svého internetového bankovnictví, kde byste měli mít možnost nastavení upravit. Pro dosažení maximální bezpečnosti je doporučováno po každé mo/to transakci funkci opět vypnout a nastavit si pro ni denní limit.

Chcete-li provést platbu tohoto typu, pak musíte protistraně předat citlivé údaje o kartě. Konkrétně je to šestnáctimístné číslo karty uvedené na přední straně karty, datum platnosti (expirace) karty a CVC/CVV kód, jež je uveden na druhé straně karty vedle podpisového vzoru. A to vše bez jakéhokoliv dalšího zabezpečení. Tedy nezadáváte PIN a ani jej nikomu v žádném případě nesdělujte.

Obchodník od vás může ještě vyžadovat zadání jména a příjmení a případně kontaktní údaje v podobě e-mailové adresy nebo telefonu.

Bezpečnost

U transakcí typu mo/to je důležité sledovat bezpečnost stránky, na které zapisujete údaje z platební karty. Spojení se serverem musí probíhat pomocí šifrovaného protokolu https, http není postačující. Toto vidíte v řádku prohlížeče, kde je adresa stránky. Bližší informace o zabezpečení zjistíte buď kliknutím na barevný obdélník, nebo na ikonu zámku (dle typu prohlížeče).

V případě, kdy váš prohlížeč zjistí, že server používá neplatný certifikát, měl by vám zobrazit upozornění.

Výhody

Dodržíme-li veškerá bezpečnostní opatření, pak mo/to platby přináší zásadní výhodu, a to v podobě rychlosti platby. Již několik minut po úhradě můžete využívat služeb obchodníka. V případě koupě produktu tak zkrátíte dobu čekání na něj, protože obchodník již rovnou může začít vyřizovat jeho odeslání na vaši adresu.

Další výhodou je možnost platby v jakékoliv běžné zahraniční měně. Z platební karty budou peníze strženy v korunách. Nicméně je potřeba počítat s mírným navýšením z důvodu konverze měn.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close