Platební karty

Platba kartou ve Francii

Plánujete cestu do Francie? Ať už tam budete na dovolené, studijním pobytu nebo pracovní cestě, tak byste si měli zjistit, bez čeho se ve Francii neobejdete. Například bez peněz. A jak je to s placením kartou ve Francii?

Ve Francii obvykle zaplatíte i kartou.

Francie je evropská země a patří k západoevropským státům. Neboli vyspělým státům. Takže pokud se budete pohybovat po francouzských městech a větších obcích, tak byste neměli mít problém zaplatit svou útratu platební kartou. Platit kartou ve Francii můžete v supermarketu, kavárně, restauraci nebo obchodech. Je to vlastně dost podobné jako v České republice.

Hotovost s sebou

Existují místa, kde se nedá platit kartou. Obchodníci, kteří nemají platební terminál. A najdete je jak v České republice, tak i ve Francii. Takže se vám rozhodně vyplatí mít s sebou i hotovost v přiměřené výši. Například na tržišti se vám snadno stane, že budete nakupovat pouze za hotové. Když na vesnici zavítáte do rodinné pekárny, také možná budou chtít útratu platit jen hotově. Proto byste s tím měli počítat, předem se zeptat na možnost platby nebo aspoň na dveřích hledat symboly určené pro platby kartou (ty budou stejné jako ty, na které jste zvyklí v České republice). Na cestu do Francie si tedy směňte koruny na eura a mějte u sebe jak mince, tak i bankovky.

Výběry z bankomatů ve Francii

Stejně jako jsou u nás k dispozici bankomaty, najdete je i ve Francii. Bankomaty ve Francii najdete ve velkých městech i menších obcích. Vybírat z nich můžete hotovost, a to v místní měně, kterou je euro. Připravte se na to, že s češtinou v nich nepochodíte, takže pokud neumíte francouzsky, naučte se pro výběr peněz aspoň základní pojmy v angličtině. Částka, kterou vyberete v eurech, se následně z vašeho osobního bankovního účtu strhne v českých korunách. Proto byste měli vědět, jaký je aktuální kurz koruny vůči euru, abyste pak nebyli překvapeni. Nic ale sami přepočítávat nemusíte, vše si automaticky smění vaše banka.
Při výběru z bankomatu ve Francii také počítejte s tím, že to nemusí být zadarmo. Výše poplatků závisí na vaší tuzemské bance, a tak si ještě před cestou zjistěte, kolik se platí za výběr z bankomatu v zahraničí. A než vyrazíte, raději bance nahlaste, že budete v zahraničí – v případě častých a nezvyklých výběrů v jiné zemi by totiž banka mohla získat podezření, že vaše platební karta byla ukradena, a zablokovala by vám ji.

Platební karty ve Francii

A jaké platební karty ve Francii využijete? Může jít jak o debetní karty, které banky vydávají k běžným účtům, tak i o kreditní karty, jimiž čerpáte u banky určitou formu půjčky. Ne všude ale obchodníci přijímají všechny existující platební karty.
Určitě uspějete s platebními kartami od společností Visa nebo MasterCard. A jednu z nich jistě od své banky máte. Dále je možné ve Francii obvykle platit platební kartou Revolut, která je poměrně speciální a pro platby v zahraničí může být výhodnější díky příznivějším poplatkům za směnu jednotlivých měn – kartu si ale musíte s předstihem zařídit.

Ztracená karta

Plánujete platbu kartou ve Francii a najednou zjistíte, že vaše platební karta je pryč. Co s tím? Ať už jste ji ztratili nebo vám platební kartu ukradli, tak je potřeba co nejdřív kontaktovat vaši banku a nechat kartu zablokovat. To můžete udělat už ze zahraničí, takže si zjistěte číslo na infolinku banky, zavolejte, nahlaste ztrátu karty a požádejte o zablokování.
Díky tomu sice ochráníte peníze na svém bankovním účtu, ale horší to budete mít s platbami. Budete odkázáni jen na hotovost. Tou naštěstí zaplatíte ve Francii všude a za všechno. Jen si ji opět musíte hlídat před kapsáři, kteří na hodně exponovaných místech jsou – stejně jako v každém velkém městě světa.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button