Platební karty

Platba kartou v Řecku

Platit kartou nebo hotově? Zdá se, jako by se lidé v poslední době rozdělili na dva nesmiřitelné tábory, z nichž jeden prosazuje hotovost, druhý bezhotovostní platební styk. A jak je to, pokud zamíříte do zahraničí? Podívejme se, jak probíhá platba kartou v Řecku a na co se připravit.

Restaurace v turistických letoviscích karty obvykle přijímají.

V Řecku můžete platit kartou ve většině obchodů, v restauracích a na dalších místech. Je to podobné jako v České republice. Chystáte-li se do Řecka, měli byste se předem akorát ujistit, že svou kartu můžete bez problémů použít – neboli že vaše banka vám tuto možnost již aktivovala. Nejlepší je zavolat s předstihem do banky a ujistit se, že platba kartou v Řecku bude možná.

Postup platby kartou v Řecku

Přemýšlíte, jestli probíhá platba kartou v Řecku jinak než v Česku? Nebojte se, neprobíhá. Terminály pro placení kartou jsou velmi podobné jako v tuzemsku, ne-li stejné. Buď do nich kartu vložíte a vyťukáte PIN kód, nebo zaplatíte bezkontaktně pouhým přiložením karty k terminálu.

Výběr peněz z bankomatu

Pokud platíte kartou v Řecku, tak na účet obchodníka se připíše částka v eurech (právě touto měnou se v Řecku platí). Při pohledu na výpis ze svého bankovního účtu ale zjistíte, že vám byla stržena částka přepočítaná na české koruny.
Platební karta vám v Řecku může posloužit ale ještě jiným způsobem než jen k přímému placení. S její pomocí můžete vybírat hotovost z bankomatu. Ne všude je totiž možné platit kartou a leckde vyžadují jen hotovost (například ve stáncích, na tržištích a tak dále). Na cestu do Řecka byste si měli vzít v hotovosti jen určitou částku, jíž plánujete brzy utratit. Zbytek je vhodné vybrat si až na místě z bankomatu, který vám vydá přímo eura. A nebudete mít pak strach, že vás případný kapsář připraví o veškerou vaši hotovost.

Placení alternativními způsoby

V dnešní době už nemusíte platit pouze kartou. Leckdo platí třeba mobilem, chytrými hodinkami a tak dále. Není na tom nic složitého – svou platební kartu si doslova nahrajete do mobilu nebo chytrých hodinek a pak jejich displej přikládáte na bezkontaktní čtečku platebního terminálu obdobně jako platební kartu.
Pro řadu lidí je to pohodlnější a důvěřují svému chytrému telefonu – nebojí se, že jim případný hacker prolomí platební kartu a odcizí všechny peníze z bankovního účtu.
I v Řecku je samozřejmě možné platit chytrými hodinkami nebo mobilním telefonem a probíhá to úplně stejně jako v Česku.

Pojištění platební karty

Při cestách do zahraničí je vhodné sjednat si cestovní pojištění, které vás chrání pro případ úrazu, nemoci nebo v mnoha dalších situacích. Pojišťovna pak za vás uhradí náklady, které vznikly. A stejně vhodné je pořídit si před cestou pojištění platební karty. A nemusíte kvůli tomu do žádné pojišťovny – platební kartu pojistí vaše banka.
Máte-li internetové bankovnictví, můžete si v něm sjednat pojištění platební karty sami a kdykoliv. Případně zajděte na pobočku vaší banky, kde vám pojištění sjednají. Jeho cena není nijak závratná. Většinou to bývá okolo 10 korun měsíčně. A pokud by se vám ztratila karta nebo vám ji ukradli a zloděj vám zcizil peníze, budete mít jistotu, že banka vám je po nahlášení ztracené peníze vrátí.
A stejně tak je vhodné vaši banku před cestou upozornit, že vyrážíte do zahraničí – pokud byste to neudělali a banka by usoudila, že z karty probíhá nečekaně mnoho plateb v zahraničí, mohla by kartu zablokovat v domnění, že byla odcizena. A to by pro vás mohlo být hodně nepříjemné.

Placení v Řecku

Jak už jsme zmínili, v Řecku se platí eury. Co se týká platebních karet, tak nejčastěji jsou přijímány: Visa, MasterCard, EuroCard a American Express. Budete-li hledat bankomaty, tak ve většině měst i větších obcí je naleznete. Výběr je obvykle zpoplatněn (na poplatky se informujte u vaší banky). A co se týká například směnáren, tak ty najdete na letištích, ve velkých městech a často i v turistických letoviscích.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button