Platební karty

Platba kartou v Rakousku

Při cestě do zahraničí se vyplatí mít u sebe nejen hotovost, ale i platební kartu. Všude není možné platit kartou – a naopak není vhodné mít u sebe příliš vysokou hotovost. Jak funguje placení kartou v Rakousku?

Ve Vídni platební kartou zaplatíte skoro všude.

Do Rakouska se můžete vydat prakticky kdykoliv – na výlet, lyžovat, na vánoční trhy, na nákup, na dovolenou. Rakousko leží hned vedle a zejména obyvatelé jižní části České republiky tam často jezdí nakupovat. Jelikož je Rakousko součástí eurozóny, je nutné mít s sebou za tím účelem eura, která si můžete směnit v některé bance v Česku, ve směnárně nebo až přímo v Rakousku. Hranice jsou otevřené a přejet je můžete kdekoliv a kdykoliv.

Placení v Rakousku

V Rakousku můžete platit hotově. A to v jakémkoliv obchodě, na trhu, ve stánku… Hotovost přijímají všude. V drtivé většině případů musíte platit eury. Pak existují výjimky, kde obchodníci přijímají například americké dolary. Ale jistotou je směnit si eura a platit jimi, abyste předešli problémům.
K placení můžete použít mince v hodnotách 1 cent, 2 centy, 5 centů, 10 centů, 20 centů, 50 centů, 1 euro a 2 eura. Co se týká bankovek, platit můžete těmi v nominální hodnotě 5 eur, 10 eur, 20 eur, 50 eur, 100 eur, 200 eur, 500 eur. Je přitom jedno, jestli máte v ruce čistě „rakouská“ eura nebo ta vytištěná v jiné zemi. Bankovky i mince mají v eurozóně mezinárodní platnost. A i když na nich jednotlivé země mají natištěné různé motivy, tak si je můžete zapamatovat například podle barev: 5eurová bankovka je šedá, 10eurová je červená, 20eurová je modrá, 50eurová je oranžová, 100eurová je zelená, 200eurová je žlutá a 500eurová je fialová.

Placení kartou v Rakousku

Na většině míst je možné také platit kartou. V Rakousku můžete platit kartou, kterou vám vydala vaše banka, ale pro jistotu si zjistěte, jestli nemáte možnost plateb v zahraničí zakázanou. Některé banky to mají jako bezpečnostní prvek proti zneužití karty. Takže než vyrazíte za hranice, podívejte se do svého internetového bankovnictví nebo zavolejte do banky a ujistěte se, že to půjde. Plus je dobré banku informovat i o tom, že v zahraničí plánujete kartu používat – pokud by šlo o nenadále platby a vysoké výběry peněz, mohl by vám banka kartu zablokovat pro podezření, že byla zcizena.

Platební karty v Rakousku

V Rakousku jsou přijímány všechny běžné platební karty, respektive debetní karty. Pokud tedy máte platební kartu Visa, Mastercard nebo Maestro, nebudete mít u rakouských obchodníků problém. Pokud máte kreditní kartu, také byste s ní měli na většině míst bez problémů zaplatit.
Platební kartu si vždy dobře hlídejte, a to zejména pokud se pohybujete v místech s vyšší koncentrací lidí – vaše peněženka by pro zloděje mohla být velmi lákavým cílem.

Výběr z bankomatu

V případě, že potřebujete vybrat peníze, když vám dojde hotovost, můžete se svou platební kartou zamířit k některému z bankomatů v Rakousku. Ve velkých městech jich najdete nespočet a jsou i v menších městech. Výběr z bankomatu probíhá úplně stejně jako v České republice. Jediný zádrhel může být jazyk – pokud neumíte německy, je vhodné navolit si angličtinu. Pokud neumíte ani anglicky, měli byste si už předem nastudovat základní pojmy spojené s penězi, případně mít u sebe pro možnost překladu třeba svůj mobilní telefonu.
Peníze dostanete do ruky v eurech, z vašeho bankovního účtu se ale strhne částka přepočítaná na české koruny. Při výběru si také dejte pozor, jaké poplatky si banka bude účtovat. I když máte možná výběry z bankomatů zdarma, v zahraničí tato pravidla často neplatí a každý výběr vás tak může stát desítky až stovky korun. Což je poměrně nepříjemné.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button