Platební karty

Platba kartou v Polsku

Výlet do zahraničí se pojí s mnoha různými starostmi a povinnostmi. To, co zvauje již před cestou většina lidí, je, kolik si s sebou vlastně mají vzít peněz. Jak to udělat, abyste neměli málo? A co když si vezmete zbytečně moc a někdo vám navíc ukradne peněženku? Tyhle starosti ale v dnešní době můžete úplně s klidem hodit za hlavu – stačí si totiž vzít s sebou platební kartu a máte (ve většině případů) vystaráno. A to kdekoliv, například i v sousedním Polsku.

Platit kartou můžete takřka kdekoliv.

Nezáleží na tom, kam přesně se chystáte, zda hodláte po cizí zemi cestovat nebo jestli budete pobývat jen na jednom místě. Pokud to nebude odlehlá vesnička s jednou malou samoobsluhou a jinak žádným vybavením, můžete se spolehnout, že vždycky narazíte na nějaký obchod, kde berou platební karty. Pro všechny případy je samozřejmě vhodné mít s sebou i nějakou hotovost – ať už na drobné nákupy nebo pro případ, kdy vám prodavačka oznámí, že karty nepřijímají nebo že zrovna nefunguje platební terminál (a i to se může občas stát). Do Polska si tedy kromě platební karty vezměte také nějakou částku směněnou za zloté (místní měna), případně za eura, se kterými také leckde můžete platit.

Jak poznám, že to jde?

Mnoho lidí, kteří nikdy v zahraniční platební kartu nepoužívali, zřejmě trápí palčivá otázka – jak mají vědět, že jejich karta skutečně za hranicemi bude fungovat? Co když budou chtít zaplatit a terminál je odmítne? Co když je odmítne i bankomat? Vězte, že to jsou v drtivé většině případů zcela zbytečné starosti. A pokud si přece jen nejste jistí, zajděte nebo zavolejte do své banky a tam vám sdělí, jak na tom vaše platební karta je (případně vám aktivují platby a výběry v zahraničí). Takže tohle vás trápit nemusí.
To, co by vás mělo trápit více, jsou možné poplatky za platby v zahraničí a za výběry v tamních bankomatech. Obojí totiž můžete dělat, ale leckterá banka si za takovou službu účtuje tučné poplatky. A to zvláště za výběry z bankomatů. To, co máte v tuzemsku (často) zadarmo, vás tak v Polsku (nebo i jiné zemi) může vyjít na několik desítek i stovek korun. A to se leckdy vůbec nevyplatí. Ale neuděláte s tím vůbec nic – proto je vhodné před odjezdem si ověřit, jak na tom vaše banka s používáním platební karty v zahraničí je a kolik vás to bude stát. Na váš dotaz by vám měli pracovníci banky odpovědět přímo, neměli by mlžit a výši poplatků zatajovat. A když vám to nevyhovuje? Nic vám nebrání ještě před odjezdem změnit banku a přejít k nějaké výhodnější.

Pozor na kartu

Jaká jsou další rizika platby kartou v Polsku, respektive kdekoliv jinde v zahraničí? Je to podobné jako v Česku. Kartu, respektive peněženku, byste si měli hlídat, aby vám ji nikdo neodcizil. Pokud někde zadáváte při placení či výběru hotovosti PIN kód, ujistěte se, že vám nikdo nenahlíží přes rameno a tlačítka pokud možno kryjte dlaní druhé ruky. Pokud vybíráte hotovost, pečlivě ji uschovejte a hlídejte si ji, aby si vás nemohl vyhlédnout nějaký potencionální zloděj číhající poblíž bankomatu. A pokud dojde ke zcizení platební karty? Neváhejte ani minutu a ihned volejte do své banky, aby vaši kartu deaktivovali a nemohla být zneužita.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close