Platební karty

Platba kartou v Itálii

Dovolená v Itálii patří k čím dál oblíbenějším. V Itálii se můžete v létě koupat v teplém Středozemním moři, navštěvovat památky, vylézt na sopku Vesuv nebo se podívat třeba do Vatikánu. Ale víte, jak a čím platit? A jestli je možná platba kartou v Itálii?

Někde možná kartou nezaplatíte.

Itálie je členskou zemí Evropské unie a přijala její společnou měnu – euro. Už nějaký ten rok se tedy v Itálii platí eury, potažmo se používají i centy (jedno euro má přitom 100 centů). Je nutno počítat, že Itálie má vyšší ceny než Česká republika, zejména co se turistických destinací týká. Ale pořád je to (zejména pro Čechy) docela cenově příznivá země, a tak tam rok co rok míří desítky tisíc návštěvníků z Česka.

Platba kartou v Itálii

Na všech místech můžete v Itálii platit v hotovosti. Nikde se vám nestane, že by hotovost nepřijímali a vyžadovali výhradně platbu kartou. Nicméně, není dobrý nápad mít s sebou celou plánovanou útratu v hotovosti a nosit u sebe neustále tisíce korun. Proto se doporučuje mít u sebe jen nejnutnější hotovost a zbytek útraty buď hradit platební kartou, nebo si v případě potřeby vybrat peníze v některém z bankomatů. Bez platební karty se proto v Itálii v podstatě neobejdete. Než se vydáte na cesty, přibalte si ji proto s sebou – a vzít si můžete všechny platební karty, které vlastníte.

Platební karty

Jakými platebními kartami je možné v Itálii platit? Běžně se ve všech typech obchodů, v restauracích, v hotelích i jinde přijímají platební karty Visa a MasterCard. A je pravděpodobné, že vaše debetní karta, jíž vám banka vydala k vašemu osobnímu účtu, nese logo jedné z této celosvětových společností zaměřených právě na platební karty. Kromě toho se ale na řadě míst v Itálii dá platit i dalšími typy platebních karet – přijímány jsou zejména karty Diners a American Express. Máte-li některou z nich, obvykle s nimi také leckde zaplatíte.

Placení kreditní kartou

Někdo nemá jen debetní kartu, ale i kreditní kartu. Je v nich velký rozdíl – zatímco debetní kartou čerpáte peníze ze svého osobního účtu, v případě kreditní karty jde o placení na dluh. Jde o formu půjčky, která má obvykle nějaký strop, jehož smíte dosáhnout – ale veškeré takto zapůjčené peníze musíte posléze vrátit, a to i s úrokem.

Kontokorent v Itálii

Nemáte na účtu příliš peněz, ale přesto se chystáte na dovolenou do Itálie? V tom případě by možná bylo rozumné sjednat si (alespoň dočasně) na kartu kontokorent. Kontokorent je také určitý typ půjčky a dovolí vám jít na vašem bankovním účtu do minusových částek. Jak hluboko pod nulu můžete klesnout, závisí na výši vámi sjednaného kontokorentu. I v tomto případě platí, že přečerpanou částku musíte bance v určitém termínu vrátit a i zde se někdy účtuje úrok. Ale je to výhodnější typ půjčky než přes kreditní kartu. A pro případ že by vám v zahraničí došly peníze, je to docela dobrý způsob, jak mít jistotu, že nezůstanete bez koruny – či bez eura.

Výběry z bankomatů

Platba kartou v Itálii je jednou z možností, jak hradit své útraty v této cizí zemi. Ale mít u sebe platební kartu se vám vyplatí, i pokud s ní nehodláte platit. Poslouží vám totiž pro výběr hotovosti z bankomatu. Vybírat můžete z jakéhokoliv bankomatu. Jen si předem zjistěte, kolik vás takový výběr bude stát – málokdy je totiž zdarma. Cena výběru z bankomatu se přitom řídí podmínkami vaší banky, proto se právě na jejích webových stránkách (či osobně na pobočce) informujte, kolik se platí za výběr z bankomatu. Obvykle jde o poplatek v řádu několika desetikorun, ale leckdy může být i o dost vyšší. Což je velmi nepříjemné.
A když už budete řešit, kolik stojí výběr z bankomatu v Itálii, poptejte se ve své bance i na možnost pojištění karty. Při cestě do zahraničí se to vyplatí – a cena pojištění karty bývá maximálně několik desítek korun měsíčně.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button