Platba kartou v Číně
Placení kartou je možné v všech zemích světa. Ale ne všude je tak časté jako například v České republice. Takže pokud vyrazíte do Číny a budete se pohybovat po velkých městech, s kartou uspějete. Ale ne s každou. V malých vesničkách to raději vzdejte rovnou. Jak je to tedy s platbou kartou v Číně?
Čína je v oblasti bezhotovostních plateb na mnohem vyšší úrovni než Česká republika. O tom není pochyb. Nicméně s celosvětovými platebními kartami jako Visa nebo Mastercard všude nezaplatíte – to je potřeba vědět. Všude nicméně můžete platit v hotovosti. Čínskou měnou je juan (říká se mu také renminbi) a aktuální kurz je, že 1 renminbi se rovná 3,21 české koruny.
Platba kartou v Číně
Pokud budete bydlet v hotelu v Číně, který patří k mezinárodně známým, tak uspějete i s platbou kartou jako Mastercard nebo Visa. Stejně tak jsou tyto mezinárodní platební karty zpravidla přijímány v turistických rezortech. Pozor si dávejte ale v menších hotelích, obchodech nebo restauracích. Tam sice platby kartou ve většině případů přijímají, ale potřebujete „místní“ platební kartu. Což může být pro turistu velký problém.
Platba mobilní aplikací
Cestou, jak se vyhnout problémům s bezhotovostní platbou, je stáhnout si místní platební aplikaci. Jenže i to může být v Číně nelehké. K nejpoužívanějším patří aplikace WeChat nebo AliPay. Na vaší SIM kartě ale vůbec nemusí fungovat. Proto je nejlepší si hned po příletu na letišti koupit místní SIM kartu a na ni si nainstalovat výše zmíněné platební aplikace. Jimi pak zaplatíte de facto všude ve velkých městech.
Výběr z bankomatu
Pokud je vám platba kartou v Číně znemožněna, možná vás napadne jiné řešení – výběr hotovosti v bankomatu. Ani to ale není tak snadné. Musíte totiž najít bankomat s označením Visa nebo Mastercard – v typicky čínském bankomatu se svou mezinárodní platební kartou neuspějete. A je potřeba myslet i na to, že některé bankomaty dávají jen určitý limit na den (v přepočtu jde většinou o zhruba 10 000 českých korun).
Spárování s platební kartou v Číně trvá
Pokud vám podle výše popsané situace s placením připadá stažení platební aplikace jako nejlepší a nejjednodušší nápad, nenechte se zmýlit. I tady je řada ALE. Pokud si totiž aplikaci stáhnete až na území Číny, můžete se dočkat nemilého překvapení – bude pouze v čínštině. Proto se doporučuje stáhnout si ji do mobilu už před odletem. A to nejméně několik dní předem. Proč? Protože například AliPay podporuje zahraniční platby, ale než dojde ke spárování, může to trvat až 3 dny – což by vám v Číně mohlo hodně zkomplikovat život.
Hotovost je v zákoně
Před cestou do Číny, případně hned na letišti, je vhodné navštívit směnárnu a směnit si peníze za čínské juany. Ty se vám mohou hodit, pokud nastanou problémy s placením kartou v Číně. Podle tamních zákonů totiž mají všichni obchodníci, restauratéři a zkrátka všichni ostatní povinnost přijímat platby v hotovosti.
Elektronická měna
Platba kartou v Číně hodně souvisí i s jednou novinkou – relativně nedávno byla v Číně zavedena také elektronická měna s kódem e-CNY. I tou je možné platit za nákupy nebo služby. Nefunguje ale zatím všude a ne každý obchodník ji přijímá. Spíš jde zatím o jakýsi pilotní program a vedení Čínské lidové republiky zkouší, jestli je tohle cesta pro budoucnost elektronických plateb. Jakožto návštěvník se tím proto nemusíte vůbec zatěžovat.
Právě budoucnost online plateb je v Číně velké téma. Jelikož se jedná o druhou největší ekonomiku světa (prvenství si drží USA a na třetím místě je aktuálně Německo před Japonskem), právě elektronické platby by mohly ledacos usnadnit. A Čína na ně sází čím dál víc, což je poznat třeba na rozsáhlé podpoře platebních mobilních aplikací.
Foto: Pixabay