Platební karty

Platba kartou v Bulharsku

Plánujete cestu do Bulharska? Už s předstihem nejspíš přemýšlíte, co všechno si sbalit, jak se co nejlépe připravit a jak si užít ten nejúžasnější pobyt. A možná vás napadlo, jak je to s platbou kartou v Bulharsku. Lze to?

Někde kartou zaplatíte, jinde terminál nemají.

Bulharsko často považujeme za zaostalou zemi. Ale faktem je, že zase o moc hůř než Česko na tom není. Pokud zamíříte do turistických letovisek nebo do center velkých měst, budete mít pocit, že jste v dokonale civilizované a turisticky přívětivé zemi. Tou Bulharsko také je. Takže platba kartou v Bulharsku není na většině míst problém. Ale i tak se hodí mít po ruce vždy nějakou hotovost, protože leckde s kartou neuspějete (je to podobné jako v Česku, protože zkrátka někteří obchodníci vyžadují jen hotovost).

Bulharská měna

Zkratka bulharské měny je BGL a nazývá se bulharský lev. Bulharské levy jsou tamním platidlem a s jiným obvykle neuspějete (na některých místech občas s eury, výjimečně s dolary). Mince můžete mít v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 levů, bankovky mají nominální hodnoty 1, 2, 5, 10 a 50 levů. Zároveň platí, že aktuální směnný kurz je takový, že 1 česká koruna se rovná 0,080 bulharského leva. Takže například za 1 000 českých korun ve směnárně dostanete pouhých 80 bulharských levů.

Placení kartou

V Bulharsku se v turistických letoviscích, restauracích, větších obchodech, supermarketech a na dalších místech dá platit kartou. Pokud máte povolené platby v zahraničí (což byste si ještě před cestou měli ověřit u své banky), tak platíte stejným způsobem jako v České republice. Většina terminálů v Bulharsku je také již bezkontaktních. Výhodou přitom je, že platba proběhne v bulharské měně, takže obchodníkovi se přičte částka v bulharských levech, ale z vašeho bankovního účtu je daná částka strhávána v korunách – sama banka zajistí přepočet podle svého aktuálního kurzu.

Bankomaty v Bulharsku

I v Bulharsku samozřejmě najdete bankomaty. Ve větších městech jich je dost, na vesnicích většinou nepochodíte. Je to opět podobné jako v České republice. Je potřeba tedy vědět, kde budete potřebovat hotovost a v jaké výši, a tu si včas vybrat. Pokud máte u své platební karty povolené platby v zahraničí, není problém s ní ani vybírat peníze z bankomatu. Jediný zádrhel může být, že bankomat nebude umět češtinu – pokud neovládáte bulharštinu, máte obvykle možnost přepnout ho do angličtiny.
Po výběru byste neměli být překvapeni, pokud z vašeho účtu kromě dané částky zmizí i niízká částka ve formě poplatku. Výběry v zahraničí má totiž většina bank zpoplatněné. To, kolik budete platit za výběr peněz v Bulharsku, si proto s předstihem ověřte ve vaší bance, abyste pak nebyli překvapeni (výjimkou nejsou poplatky v řádech desetikorun, ale třeba až 200 korun).

Hotovost v kapse

Možná jste si zvykli platit mobilem, chytrými hodinkami nebo platební kartou. Při pobytu v zahraničí je ale potřeba počítat s tím, že se kdykoliv může stát něco neočekáváno. A karta vám pak bude málo platná. Porouchá se vám auto a budete potřebovat odtah? Pravděpodobně s kartou neuspějete. Zajdete si do hospůdky v malé vesničce? Nejspíš ani tady kartou svou útratu nezaplatíte.
Proto se vyplatí mít u sebe pořád hotovost. Ale ne přehnaně velkou, protože můžete natrefit na kapsáře, který nepozorné turisty snadno obere o všechny jejich peníze. Je proto lepší mít u sebe peníze pouze na denní útratu a další den si vzít nebo vybrat další, ať u sebe nenosíte desetitisíce korun.
Ostatně, hlídat byste si měli i svou debetní kartu. Jelikož je často možné provádět platby do několika stokorun bez zadávání PIN, může případný zloděj snadno zneužít i vaši odcizenou kartu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button