Platební karty

Platba kartou v Anglii

Chystáte se do Anglie? Nebo do Skotska? Nebo do Severního Irska? Ať už vás vaše cesty po Velké Británii zavedou kamkoliv, jistě máte před cestou hodně otázek. Například – dá se platit kartou v Anglii? A jak je to s tamní měnou?

Jak se platí kartou v Anglii?

I když byla Velká Británie součástí Evropské unie, zachovávala si svou tradiční měnu – britskou libru. Tu má i nyní, když už součástí EU po brexitu není. Takže pokud pojedete do Velké Británie, budete si muset před cestou nebo přímo v této zemi směnit české koruny, popřípadě eura, za britské libry. V současnosti je směnný kurz takový, že 1 česká koruna se rovná 0,034 libry – nebo 1 britská libra se rovná 29,67 českých korun.

Platba kartou v Anglii

V celé Anglii, potažmo Velké Británii, najdete jen málo míst, kde byste nemohli zaplatit útratu v hotovosti, tedy librami – ať už mincemi nebo bankovkami. Stejně tak je ale možná i platba kartou v Anglii, Skotsku nebo Severním Irsku. V drtivé většině obchodů, restaurací a na dalších místech mají terminály pro platbu kartou, takže by to neměl být žádný problém.

Zjistěte podmínky banky

Pokud se do Anglie vydáváte se svou debetní kartou od české banky, měli byste se ještě před odjezdem ujistit, že platba kartou v Anglii bude možná. Ve svém bankovnictví si totiž můžete například nastavit, že v určitých zemích nelze platit – nebo do určitých zemí nemůžete převádět peníze. Jedná se o bezpečnostní pravidlo, jímž si můžete ochránit svůj účet před zneužitím podvodníky. Takže se před cestou vyplatí ujistit se, že máte povolené platby kartou v zahraničí a konkrétně ve Velké Británii. A když už budete u toho ověřování, zjistěte si také, kolik budete platit za výběr hotovosti z bankomatu ve Velké Británii a jestli i to máte od banky povolené.

Platební karty v Anglii

Pokud máte platební kartu Visa nebo MasterCard, nebudete mít s placením kartou v Anglii problém. Tyto celosvětově uznávané platební karty se přijímají snad všude. Ale ve Velké Británii se často přijímají i další platební karty, které můžete použít. Vždy se předem ujistěte (ať už přímo zeptáním se nebo například na nálepkách na dveřích provozovny), jaké typy platebních karet jsou přijímány. Typicky se v Anglii platí kartami Visa a MasterCard, následují pak oblíbené platební karty Switch, Delta nebo Solo. Častá je také platební karta Cashpoint Card, kterou ovšem nemůžete platit za útratu, nýbrž slouží pouze k výběru peněz z bankomatů.
Pokud se chcete vyhnout nepříjemným směnným kurzům a nadbytečným poplatkům, je před cestou do zahraničí výhodné zařídit si kartu Revolut. Tou můžete platit na řadě míst a vyjde vás to nakonec často levněji než s běžnými debetními kartami.

Kartu mějte u sebe

Je zajímavé, že zatímco v Česku existují místa, kde lze platit pouze hotově a platební karty tam nepřijímají, tak v Anglii je to občas jinak – zaplatit tam musíte pouze platební kartou a hotovost se nepřijímá. Pro Čecha je to poměrně zvláštní a možná se s takovým přístupem k placení na své cestě po Velké Británii nestihnete ani nikde setkat. Pro jistotu je ale vždy lepší mít po ruce platební kartu a vědět, že na ní máte dost peněz pro případnou útratu.

Pojištění karty

Při platbě kartou v Anglii myslete nejen na výhodnost směnných kurzů a možnost vybrat si s pomocí platební karty peníze z některého z bankomatů. Ale myslete i na to, že na frekventovaných místech se mohou objevit kapsáři. Pokud tedy budete mít platební kartu v peněžence a nehlídanou, můžete o ni raz dva přijít. Pro takové případy je vhodné sjednat si před cestou pojištění platební karty. Nabízí ho všechny tuzemské banky, sjednáte ho i online ve svém internetovém bankovnictví a za pouhých pár korun nebo desetikorun měsíčně budete mít jistotu, že případné ukradené peníze z vašeho účtu vám banka uhradí.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button