Platební karty

Platba kartou na Slovensku

Při cestě na Slovensko můžete platit jako hotovostí (tedy eury), tak na mnoha místech i kartou. Jaké karty na Slovensku můžete využít a platí pro platby jiná pravidla než v Česku?

Na Slovensku platíte kartou podobně jako v Česku.

Na Slovensku můžete platit jak debetní kartou, tak i tou kreditní. Systém placení je takřka stejný jako u nás, a jelikož pro většinu Čechů není problém rozumět slovenštině, není složité ani přečíst si informace na platebním terminálu. Platby probíhají stejným způsobem – buď bezkontaktně, nebo projetím kartou skrze terminál. A nemusíte se bát ani toho, že by vám za platbu kartou na Slovensku vaše banka strhla nějaký poplatek – placení kartou je v zahraničí zdarma.

Povolení plateb kartou na Slovensku

jediný zádrhel může nastat v bezpečnostní oblasti. Pokud často necestujete a bojíte se, aby vám hackeři ze zahraničí nevykradli obsah bankovního účtu, možná máte platby kartou v zahraničí zakázány. Než se proto vydáte za hranice, ověřte si, jestli bude vaše platební karta na Slovensku aktivní. A ještě lepší je oznámit své plány na cestu bance, která tak bude vědět, že náhle uskutečňované platba v zahraničí jsou skutečně vaše a karta vám nebyla odcizena.

Kde zaplatit kartou na Slovensku?

V Česku existují obchody, stánky a další místa, kde obchodníci odmítají platební karty a vyžadují pouze hotovost. S tím jako zákazník nic nenaděláte. A na stejnou situaci můžete natrefit i na Slovensku. Proto je vhodné mít v peněžence kromě platební karty také určitou hotovost v eurech, abyste mohli zaplatit kdekoliv. Zpravidla ale většina obchodníků přijímá platební karty a můžete jimi bez problémů platit.

Jakou kartou platit na Slovensku?

Dalo by se říci, že kartami, jimiž jste schopni platit v České republice, zaplatíte útratu i na Slovensku. Pokud máte kartu od společností Visa nebo MasterCard, můžete být úplně v klidu. Ty jsou přijímány úplně všude. Platit můžete i svou kreditní kartou a také by neměla být nikde odmítnuta. Pokud máte nějakou speciální platební kartu, nejprve se u prodejce ujistěte, že ji přijímá – případně hledejte nálepku s jejím symbolem na vstupních dveřích do provozovny.

Pozor na směnný kurz

Jisté riziko při platbě kartou na Slovensku se ukrývá ve směnném kurzu. Každá banka ho má nastavený trochu jinak a v průběhu času se může měnit. A občas jsou tyto výkyvy nečekané a prudké. Na Slovensku mají naštěstí euro, což je stabilní evropská měna. I tak ale musíte počítat s tím, že zatímco vy u východních sousedů zaplatíte částku v eurech, z vašeho bankovního účtu bude stržena v přepočtu na koruny, a to vždy podle aktuálního kurzu. Pokud budete na Slovensku pobývat déle, může se v průběhu času směnný kurz proměnit a ovlivnit tak výši vaší útraty.

Pojištění karty

K platební kartě si můžete sjednat pojištění, které vás v případě její ztráty nebo odcizení chrání před finanční ztrátou. To můžete mít i v ČR, ale vyplatí se zejména při cestě do zahraničí. Ztrátu platební karty totiž nemusíte odhalit včas a zloděj nebo nálezce může provézt mnoho různých plateb, než ho zastaví požadavek na PIN (u nízkých útrat často totiž není potřeba). Pojištění karty je vaší jistotou a přitom nestojí mnoho – zpravidla okolo 10 Kč za měsíc (záleží na vaší bance a jejím ceníku).

Výběr z bankomatu na Slovensku

Pokud vám dojde hotovost a nechcete platit kartou na Slovensku, můžete si vybrat hotovost z některého z bankomatů. Uděláte to velmi podobně jako při výběru v tuzemsku – a slovenština opět nebývá velkou překážkou. V tomto případě ale počítejte s tím, že vám vaše banka může za výběr z bankomatu počítat poplatky podle svého ceníku. A ty mohou být u některých bank nepříjemně vysoké. Proto si jejich výši zjistěte už před cestou a omezte výběry z bankomatů na minimum.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button