Banky

Platba do USA

Potřebujete-li zaslat peníze do USA, pak musíte počítat s tím, že za to ve většině případů zaplatíte nemalý poplatek. Nejedná se totiž o tzv. SEPA platbu (Single Euro Payments Area), tedy o platbu v EUR do zahraničí či v rámci České republiky. Zatímco u tohoto typu platby je uplatňován sdílený poplatek (SHA), tedy jak příjemce, tak plátce hradí vždy pouze poplatky své banky, v případě úhrady adresované do Spojených států jsou mimo tuto variantu na výběr typ poplatku OUR (veškeré náklady nese plátce) a typ poplatku BEN (veškeré náklady nese příjemce).

V drtivé většině případů zahraniční dodavatelé požadují platbu v režimu OUR. Nepříjemnost této možnosti spočívá hlavně v tom, že plátce dopředu nevím finální výši poplatku. Zná pouze poplatky své domovské banky. Náklady za převod na straně americké banky jsou doúčtovávány zpětně a jejich výše se odvíjí od objemu transakce.

Alternativou mohou být nebankovní společnosti. Jako příklad uveďme společnost TransferWise. Ta svým klientům účtuje poplatek stanovený na základě objemu zasílané částky, minimálně však 30 Kč.

K převodu peněz dochází takto:

  • Ze svého českého účtu pošlete peníze na český účet společnosti TransferWise.
  • Společnost TransferWise po přijetí platby na český účet odešle ze svého amerického účtu peníze koncovému příjemci platby.

Více o principu provedení transakce naleznete na stránkách společnosti – zde.

Pro zaslání peněz máte na výběr ze dvou variant. První z nich je tzv. „Fast and easy transfer“. Ten je určen pro zasílání peněz z debetní či kreditní platební karty. Druhou variantou je „Low cost transfer“, který využijete v případě, že zasíláte peníze z bankovního účtu.

Na stránkách společnosti naleznete jednoduchý kalkulátor, kde zvolíte částku, kterou chcete odeslat. Nezapomeňte zvolit výchozí měnu CZK a měnu, do které chcete částku převést, tedy USD. Ihned uvidíte výši poplatku, který vám bude naúčtován. Sazba je garantováno po dobu 24 hodin. V rámci kalkulátoru máte možnost vidět srovnání i s ostatními poskytovateli, jako je třeba PayPal.

Na obdobném principu funguje také společnost CurrencyFair. I zde je k dispozici jednoduchý kalkulátor, kde zadáváte měnu, v jaké peníze odesíláte, a měnu, v jaké mají být peníze doručeny. Kalkulátor nabízí srovnání se standardními bankami. V rámci porovnání vidíte směnný kurz, výši poplatku a částku, kterou nakonec příjemce platby obdrží. Vyčíslena je celková úspora, zvolíte-li právě CurrencyFair.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close