Práce

Paragraf na manželku

Když se řekne paragraf, spoustě lidí se hned vybaví zákony. Ale paragraf na manželku, manžela (či jiného člena rodiny), není o žádných zákonech, jde v podstatě o ošetřovné. Tedy o situaci, kdy je člen domácnosti tak nemocný, zraněný či jinak indisponovaný, že potřebuje péči od jiného příbuzného. A ten za to dostává od státu vyplacené takzvané ošetřovné.

Když manželka potřebuje ošetřovat, manžel na ni může dostat paragraf.

Většina rodičů už někdy čerpala paragraf na dítě, což se děje v situaci, kdy dítě onemocní, potřebuje péči rodiče, který s ním musí zůstat doma a nemůže tak chodit do zaměstnání. Zaměstnavatel mu v tom nesmí nijak bránit a na základě dokladu od lékaře ho musí uvolnit na dobu až devíti dnů, kdy je rodiči namísto mzdy vypláceno ošetřovné. Přitom rodiče se u nezletilého mohou v této době jednou vystřídat, a pokud jde o matku samoživitelku, má nárok zůstat doma se svým potomkem až šestnáct dní. A velmi podobná je situace i s paragrafem na manželku či manžela (nebo zkrátka partnera).

Stačí doklad od lékaře

Pakliže člen domácnosti či rodiny onemocní či utrpí úraz, takže nemůže chodit do zaměstnání, dostane od lékaře takzvanou neschopenku (tiskopis skládající se ze čtyř částí), z nichž některé si nechává a jiné odevzdává zaměstnavateli, potažmo České správě sociálního zabezpečení, která mu posléze vyplácí nemocenské dávky. V některých případech se může navíc stát, že nemoc či úraz jsou tak závažné, že pacient se o sebe doma nedokáže sám postarat (případně se například jako matka na rodičovské dovolené nedokáže ve své situaci postarat o malé dítě). V tu chvíli přichází na řadu partner, který se může (nikoliv musí) stát ošetřovatelem a začít o nemocného pečovat, přičemž on sám kvůli tomu přestane chodit do zaměstnání. K tomu účelu slouží jedna část neschopenky (nazvaná „Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péči)“), na níž je nutné dovyplnit jméno pečující osoby a další osobní údaje o ní, přičemž pečující osoba tento dokument neprodleně doručí svému vlastnímu zaměstnavateli, aby bylo jasné, že nelže a na ošetřování má právo.

Výplata ošetřovného

Kdo má paragraf na manželku (či manžela nebo dalšího člena domácnosti), ten má nárok na pobírání ošetřovného, které mu následně vyplatí Česká správa sociálního zabezpečení. Tato částka se vyplácí v následujícím měsíci po ukončení ošetřování, respektive poté, co zaměstnavatel odevzdá potřebné tiskopisy České správě sociálního zabezpečení, a to za všechny dny, kdy měl ošetřující původně být v zaměstnání (tedy i za víkendy či svátky).

Kdo nemá nárok

Může se stát, že váš partner ochoří a vy byste ho rádi ošetřovali a pomáhali mu, jenže na tento paragraf možná nemáte nárok. Zaměstnanci na něj ze zákona nárok mají, ale odlišná je situace u osob samostatně výdělečně činných a také u lidí, kteří mají jen dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Ti si paragraf na manželku či manžela zkrátka vzít nemohou.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close