Sociální dávky

Paragraf na dítě

Onemocnělo vám dítě a nemá kdo s ním být doma? Nebo u nich ve školce vypulka epidemie chřipky, předškolní zařízení muselo být na chvíli uzavřeno a vy musíte chtě nechtě vzít si v práci volno? S nemocným dítkem můžete být doma na paragrafu, oficiálně se tato dávka nazývá ošetřovné. Za jakých okolností ji lze využít?

Ošetřovné nejen pro dítě

Na „paragrafu“ můžete zůstat nejen s dítětem, ale také s blízkým členem rodiny, který onemocněl a potřebuji péči. Pokud je tedy například manžel po operaci a je nutné, abyste mu byla k dispozici, nikdo vám v práci tuto možnost nesmí odpírat. U dospělých a dětí starších 10 let ale musí lékař potvrdit, že vaše péče je nezbytná.

Paragraf na dítě – kdo o něj může žádat?

O ošetřovné, tedy paragraf na dítě, může žádat jeden z rodičů, pokud je zaměstnaný. OSVČ na tuto dávku nárok nemají, a to ani v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Pracujete na dohodu o pracovní činnosti, nebo dohodu o provedení práce? Pak bude záležet na výši vašeho výdělku. Pokud si na DPP vyděláte u jednoho zaměstavatele více, než 10 000měsíčně, lze o ošetřovné žádat. Pro DPČ platí částka 2 500 Kč/ měsíc.

Pokud jste na mateřské, nemůžete být zároveň na paragrafu, i kdyby onemocnělo druhé dítě. Výjimka nastává v případě, že i vy sama ochoříte, budete mít úraz, dostanete se do karantény nebo budete čerstvě po porodu. Pak může ošetřovné využít druhý z rodičů a doma tak budete oba.

Jak dlouho můžete být na paragrafu?

Ošetřovné vám bude vypláceno nejdéle po dobu 9 dnů, ode dne, kdy s nemocným členem rodiny musíte zůstat doma. Pokud žije rodič s dítětem do 16 let (které stále chodí do školy) sám, lze tuto dávku čerpat po dobu 16 dnů.

Výše ošetřovného

Kolik vlastně dostanete peněz, když zůstanete s dítětem doma? Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, výpočet je tedy stejný, jako u nemocenské. Rovněž se vyplácí i za víkendy a svátky. Na internetu je velké množství kalkulaček, ve kterých lze vypočítat, kolik peněz vám bude vyplaceno.

Vyměřovacím základem je průměrný hrubý příjem za poslední rok, který se upraví podle redukční hranice, kde hraje hlavní roli denní výdělek. Ošetřovné pak činí 60 % denního vyměřovacího základu sníženého podle následujících hranic.

z částky do 901 Kč se počítá 90 procent

z částky nad 901 do 1351 Kč se počítá 60 procent

z částky nad 1351 do 2 701 Kč se počítá 30 procent

k částce nad 2 701 Kč se už nepřihlíží

Zdroj: http://www.penize.cz/nemocenska/308092-osetrovne-2016-kdyz-onemocni-blizky-mate-narok#osetrovne

Jak o paragraf žádat?

Potřebujete-li zůstat s dítětem doma, vystaví vám lékař formulář Rozhodnutí o potřebě ošetřování. Až do práce znovu nastoupíte, dodáte ukončení, stejně jako v případě neschopenky. Pokud dítěti zavřeli školku či školu z důvodů epidemie či havárie, pak vám přímo toto školní zařízení vystaví Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy).

Štítky

One Comment

  1. Dobrý den může na paragraf můj manžel?Jsem vdaná ale syna mám z předchozího vztahu, takže není jeho.Dekuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close