Peníze

Papírová dvacetikoruna

Novodobá dvacetikoruna, na které byl vyobrazen český král Přemysl Otakar I., se do oběhu dostala 20. dubna 1994. Po necelých dvou letech přistoupila ČNB k její inovaci a na počátku roku 1997 bylo v oběhu více jak 43 milionů kusů této bankovky.

Ukončení platnosti bankovky

Papírová dvacetikoruna byla mezi lidmi velice oblíbená. Životnost jedné bankovky v oběhu byl rok až rok a půl. Vzhledem k tomu, že emise nových bankovek byla velice nákladná, přistoupila emisní banka k emisi kovových mincí. Ty měly postupně papírové bankovky nahradit. S papírovou dvacetikorunou bylo možné platit do 31. srpna 2008 s tím, že ještě další rok byly tyto bankovky bankami směňovány za platné platidlo a ČNB s výměnou pokračovala následujících pět let, konkrétně až do konce srpna 2014.

Nicméně výměna či útrata papírové „dvacky“ se příliš nevyplácela. Proč? Protože ztratila svou primární funkci oběživa v hodnotě dvaceti korun a nabyla na hodnotě z pohledu sběratelství. Už v roce 2008 bylo možné nepoškozenou bankovku prodat za více jak sto korun. V současné době se cena pohybuje od dvou seti korun výše, a to v závislosti na tom, z jaké série daná bankovka je. Ceněny jsou především ty, které jsou z prvních tištěných série A nebo B. Nejvyšší sběratelskou hodnotu pak mají ty bankovky, které neprošly oběhem a jsou tedy ve velice dobrém stavu.

Souběžně s papírovou dvaceti korunou byl z oběhu stahován také padesátihaléř. Stejně jako v případě bankovky, bylo možné naposledy při nákupu uplatnit minci k 31. srpnu 2008 a do 31. srpna 2014 bylo možné ji vyměnit.

Mezi lidmi zůstalo více jak pět miliónů dvacetikorunových bankovek a zhruba 365 miliónů padesátihaléřů.

Mince a bankovky se stejným osudem

Mnozí z nás si jistě v souvislosti s „padesátníkem“ vybaví také dvacetihaléře a desetihaléře. Nicméně jejich platnost byla ukončena již mnohem dříve, konkrétně k 31. říjnu 2003.

Další papírovou bankovkou, která byla postupně nahrazena svou kovovou obdobou byla padesátikoruna s vyobrazením svaté Anežky České. Tuto bankovku bylo možné pro platbu použít do konce března roku 2011. Následně byl ponechán opět čas pro případnou směnu. ČNB výměnu definitivně ukončila na konci března 2017.

Co se děje s neplatnými penězi?

Odevzdané mince byly po ukončení možnosti jejich výměny prodány jako hliník, aniž by je ČNB musela předtím ničit. V případě papírových bankovek došlo k jejich rozřezání na bankovkou drť, která je mimo jiné využívána v různých baleních podle hodnoty rozdrcených bankovek i jako dárkový předmět.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close