Banky

p.a.

Také řešíte, co znamená zkratka, která se objevuje za úrokovou sazbou – p.a.? Jedná se spojení per annum, které vyjadřuje, že se sazba počítá ročně. Pokud má tedy vaše spoření například sazbu 3 % p.a., znamená to, že tato částka je za rok. Označení tak může být opravdu matoucí, a pokud vybíráte z více produktů, dobře si pohlídejte, zda srovnáváte shodné parametry.

Právě na per annum (p.a.) se spolu dnes zaměříme. Alternativou k p.a. je například p.s., p.q., p.m. nebo p.d. Jedná se o nominální úrokovou míru, která je v prvním případě dána ročně, ve druhém pololetně, dále čtvrtletně, měsíčně nebo denně.

Na co se zaměřit při výběru finančního produktu

Forma úrokové sazby

Stavební spořitelny, banky i další finanční společnosti se samozřejmě snaží uvádět úroky tak, aby vypadaly, že jsou co nejvýhodnější. Nakonec tomu tak nemusí být, a proto se vyplatí sledovat, jaká kouzelná písmenka jsou za procentem úrokové sazby uvedena. Zatímco u spořících produktů se běžně uvádí právě procentuální sazba p.a., tak u úvěrů je sazba často p.m., aby vypadala nižší a tedy i lákavější.

RPSN

Vždy tedy chtějte znát roční sazbu – ať už u stavebního spoření nebo u úvěru ze stavebního spoření, a dále RPSN – roční procentuální sazbu nákladů, která zahrnuje i další výdaje, co budete mít se svým úvěrem. Jedině tak se vám vyplatí vybrat si produkt, který je opravdu výhodný. Finanční společnosti často sázejí na neznalosti svých klientů a produkty tak prezentují mnohem výhodněji, než jaké ve skutečnosti jsou. I proto vám doporučujeme vybírat s dobrým rozmyslem.

p.a.

Přepočet úrokové sazby

Když máte u úvěrového produktu zadanou úrokovou sazbu měsíční a chcete si ji přepočítat na roční, nebude to tak jednoduché, jak se vám může zdát. Není to bohužel jen o tom vynásobit toto číslo dvanácti. Používá se zde totiž takzvané složené úročení

Jestliže se úrok připisuje každý měsíc, zahrnuje se do jistiny úvěru a opět se úročí. V případě opačného postupu vše závisí na tom, co banka zapíše do podmínek. Určitě se vyplatí chtít znát v bance obě sazby – roční i měsíční – abyste si své náklady zvládli lépe porovnávat. Případně vám postačí pouze roční sazba. Na internetu najdete řadu návodů, jak si svou sazbu vypočítat. Dokud ji ale nebudete mít na papíru od banky, nemůžete si být ničím jisti.

Jak z p.a. zjistit absolutní částku úroku

Z úrokové sazby v p.a. si samozřejmě můžete spočítat, kolik skutečně zaplatíte peněz své spořitelně. Úrok se rovná jistině vynásobené sazbou a délkou úročení (jeden rok). Tuto hodnotu nakonec vydělíte stem. Získáváte absolutní částku, kterou během roku zaplatíte na úrocích. Rozdíl také hraje skutečnost, zda jsou úroky připisovány ročně nebo měsíčně. Poskytovatel se samozřejmě snaží preferovat způsob, který je pro něj výhodnější. Nenechte se však zbytečně napálit a vždy chtějte znát všechny důležité informace.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close