Praktické

Oslovení v dopise

Psaní dopisů je už trochu retro, ale když dostanete nečekaný dopis, má to v sobě určitý nádech nostalgie, případně i romantiky. Ale stejně tak můžete dostat úřední dopis, což už takové nadšení nebudí. Nyní se ovšem podívejme na opačný případ – když potřebujete někomu napsat dopis vy a váháte nad jeho začátkem.

Napsat dopis není snadné, je plný záludností.

Oslovení je základ. Jsme zvyklí dopisovat si přes chat, e-maily, SMS a podobně. Ale tam se používají jiná oslovení než v klasickém dopise. A je jedno, jestli svůj dopis píšete postaru v ruce a nebo na počítači, či jestli ho odesíláte v klasické papírové obálce poštou a nebo ho posléze pošlete elektronicky. Pokud zkrátka chcete vytvořit dopis, měli byste ho hlavně správně začít. Protože špatné oslovení může adresáta podráždit a způsobit řadu nepříjemností.

Oslovení přátel

Je jasné, že pokud píšete dopis (nebo třeba jen pohled) svému kamarádovi či kamarádce, členovi rodiny, partnerovi či dětem, oslovujete je neformálně. Ale vždy je oslovte, je to zavedená tradice. Takže ještě než započnete samotný text vaší zprávy, dejte si práci s pozdravem a přidejte k němu i jméno adresáta. Většinou se používá oslovení typu: Milý, drahý a podobně. K němu se pojí oslovení jménem, případně nějakým přívlastkem – milý Petře, drahý příteli, můj milý chlapečku a tak dále.

Formální oslovení

Pokud píšete lidem, které dobře neznáte, měli byste je pozdravit formálněji. Rozhodně je navíc neoslovujte křestním jménem nebo nějakou zdrobnělinou či přezdívkou – pokud takové oslovení sami nepoužívají. Nic nezkazíte, pokud dopis započnete slovy: Vážená paní Nováková, vážený pane a podobně. Oslovení „milý“ můžete také použít, ale dejte si pozor, aby nevyznělo nevhodně. Pak je tu ještě varianta, kdy dopis začnete stručným pozdravem, nikoliv oslovením, tedy například „Dobrý den“, ale není to nejideálnější.

Dopis úřadům

Váhat můžete nad dopisem adresovaným nějakému úřadu. Pokud píšete na úřad, problém je v tom, že nepíšete jednomu určitému člověku, ale svůj list posíláte na úřad, kde se dostane nejprve na podatelnu a odtud teprve na příslušné oddělení, kde vaši zprávu vyřídí. Pakliže neznáte konkrétního adresáta a vaše psaní je formální – tedy nějaká žádost, prohlášení a podobně, není oslovení vůbec vhodné. S klidem ho vynechte, protože do úředního dopisu nepatří. Do hlavičky dopisu zkrátka napište, o co jde – prohlášení, žádost, vysvětlení a tak dále. Vynechte řádek či dva a pak pokračujte přímo textem své žádosti.

Kam umístit oslovení

Oslovení samozřejmě patří na úvod dopisu, tedy úplně nahoru na list papíru. Začněte ho psát vlevo. Za ním napište čárku a pak pokračujte na novém řádku, který tedy začne malým písmenem. Pokud za oslovením napíšete vykřičník, začněte text na novém řádku psát s velkým písmenem. Není vhodné psát oslovení a zbytek textu na tentýž řádek. Mělo by být zřetelně oddělené.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close