Počítače

Oprava dálkového ovladače k TV

Život bez televize si dnes umí představit jen málokdo z nás. Jenže jsme pohodlní, moderní tvorové, a tak své televizory neovládáme tlačítky (ostatně, ono na LED a plazmových televizích příliš tlačítek ani nenajdete), nýbrž máme dálkové ovladače, které mají možná více funkcí, než vůbec tušíme. Problém nastává, když ovladač přestane fungovat, protože TV je v tu chvíli naprosto k nepoužití také.

Nefunkční ovladač = nefunkční televize.

Pryč jsou ty časy, kdy dálkový ovladač sloužil jen k zapínání či vypínání televize, přepínání programů a zvyšování či snižování hlasitosti. Dnes má celou řadu funkcí, takže s ním televizi naladíme, upravíme zvuk i obraz podle svého vkusu, ovládáme jím i přídavná zařízení, jako jsou USB, DVD přehrávač i externí hard disky. Kdo má takzvaně chytrou televizi, může díky dálkovému ovladači surfovat i po internetu. A to pořád ještě není všechno. Zkrátka se jedná o jakousi naši prodlouženou ruku, bez níž televizi v podstatě ani nezapneme, natož abychom s ní mohli smysluplně pracovat. Jenže stejně jako může dojít k poruše samotné televize, může se rozbít i ovladač – a nezáleží na tom, jestli ho omylem polijete, rozbijí vám ho děti nebo vám začnou odmítat poslušnost určitá tlačítka. Problém je třeba řešit co nejrychleji.

Vyplatí se to?

V první chvíli si možná položíte otázku, zda je oprava ovladače možná? Samozřejmě, že je. Buď vám ho v autorizovaném servisu opraví, možná bude stačit jen výměna problémových tlačítek, nebo vám místo něj dají jiný kus. To je možná jednodušší a často i finančně výhodnější. A to už jsme u druhé zásadní otázky. Vyplatí se to? U televizí je leckdy výhodnější pořídit si zcela novou, protože oprava může vyjít na tisíce korun. U ovladače nejde o tak horentní sumy a ani zakoupení nového není tak drahé. Navíc nemáte na výběr – když si ho nenecháte opravit a nový ovladač nekoupíte, je jediná varianta – koupit si novou TV, což vás vyjde dost draho a je to zbytečné.

Oprava tlačítek

Pokud je poškození ovladače tak značné, že už není možné ho spravit – například vám spadl či jste ho omylem utopili, neřešte to. Zajděte si do nejbližšího obchodu s elektrem, ukažte tam svůj rozbitý a zakupte totožný. Někdy je možné koupit si i univerzální ovladač na TV. Cenově se pohybují kolem 200 korun.
Pakliže vás zlobí jen některá tlačítka, zpravidla ta nejvíce používaná, můžete se o opravu pokusit i sami doma. Opatrně ovladač rozeberte a dejte si pozor, ať ho při tom neponičíte. Kontakty vyčistěte, zkusit můžete nějakou lihovinu. Někdo doporučuje i zahřát je fénem, ale může jít jen o krátkodobý účinek. Když se na vnitřnosti ovladače podíváte podrobně, zjistíte, že pod každým tlačítkem je tištěný spoj, který je vodivý (musí váš stisk přenášet dál). Jenže může dojít právě k narušení této vodivosti. Lze ji obnovit tak, že na tlačítko zespodu nalepíte malý kousek alobalu. K uchycení můžete použít oboustrannou lepící pásku či vteřinovým lepidlem. Pak už jen vyzkoušejte, zda byla vaše oprava úspěšná.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close