Počítače

Oprava dálkového ovladače k TV

Život bez televize si dnes umí představit jen málokdo z nás. Jenže jsme pohodlní, moderní tvorové, a tak své televizory neovládáme tlačítky (ostatně, ono na LED a plazmových televizích příliš tlačítek ani nenajdete), nýbrž máme dálkové ovladače, které mají možná více funkcí, než vůbec tušíme. Problém nastává, když ovladač přestane fungovat, protože TV je v tu chvíli naprosto k nepoužití také.

Nefunkční ovladač = nefunkční televize.

Pryč jsou ty časy, kdy dálkový ovladač sloužil jen k zapínání či vypínání televize, přepínání programů a zvyšování či snižování hlasitosti. Dnes má celou řadu funkcí, takže s ním televizi naladíme, upravíme zvuk i obraz podle svého vkusu, ovládáme jím i přídavná zařízení, jako jsou USB, DVD přehrávač i externí hard disky. Kdo má takzvaně chytrou televizi, může díky dálkovému ovladači surfovat i po internetu. A to pořád ještě není všechno. Zkrátka se jedná o jakousi naši prodlouženou ruku, bez níž televizi v podstatě ani nezapneme, natož abychom s ní mohli smysluplně pracovat. Jenže stejně jako může dojít k poruše samotné televize, může se rozbít i ovladač – a nezáleží na tom, jestli ho omylem polijete, rozbijí vám ho děti nebo vám začnou odmítat poslušnost určitá tlačítka. Problém je třeba řešit co nejrychleji.

Vyplatí se to?

V první chvíli si možná položíte otázku, zda je oprava ovladače možná? Samozřejmě, že je. Buď vám ho v autorizovaném servisu opraví, možná bude stačit jen výměna problémových tlačítek, nebo vám místo něj dají jiný kus. To je možná jednodušší a často i finančně výhodnější. A to už jsme u druhé zásadní otázky. Vyplatí se to? U televizí je leckdy výhodnější pořídit si zcela novou, protože oprava může vyjít na tisíce korun. U ovladače nejde o tak horentní sumy a ani zakoupení nového není tak drahé. Navíc nemáte na výběr – když si ho nenecháte opravit a nový ovladač nekoupíte, je jediná varianta – koupit si novou TV, což vás vyjde dost draho a je to zbytečné.

Oprava tlačítek

Pokud je poškození ovladače tak značné, že už není možné ho spravit – například vám spadl či jste ho omylem utopili, neřešte to. Zajděte si do nejbližšího obchodu s elektrem, ukažte tam svůj rozbitý a zakupte totožný. Někdy je možné koupit si i univerzální ovladač na TV. Cenově se pohybují kolem 200 korun.
Pakliže vás zlobí jen některá tlačítka, zpravidla ta nejvíce používaná, můžete se o opravu pokusit i sami doma. Opatrně ovladač rozeberte a dejte si pozor, ať ho při tom neponičíte. Kontakty vyčistěte, zkusit můžete nějakou lihovinu. Někdo doporučuje i zahřát je fénem, ale může jít jen o krátkodobý účinek. Když se na vnitřnosti ovladače podíváte podrobně, zjistíte, že pod každým tlačítkem je tištěný spoj, který je vodivý (musí váš stisk přenášet dál). Jenže může dojít právě k narušení této vodivosti. Lze ji obnovit tak, že na tlačítko zespodu nalepíte malý kousek alobalu. K uchycení můžete použít oboustrannou lepící pásku či vteřinovým lepidlem. Pak už jen vyzkoušejte, zda byla vaše oprava úspěšná.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close