Auto

Opakovaná STK

Majitelé nových aut si se prohlídkou na Stanici technické kontroly nemusejí téměř dělat starosti, protože jejich vůz by měl být v takovém stavu, že bez problémů projde. Zato majitelé starších aut se musejí na pravidelnou technickou kontrolu řádně připravit, zkontrolovat své auto a opravit všechno, co v něm klape a co dělá nějakou neplechu. I tak se ale může stát, že neprojdou. Co potom?

Najde-li se závada, musíte ji do měsíce odstranit.

Stanice technické kontroly (STK) má za úkol zkontrolovat v pravidelných intervalech každý vůz, který se pohybuje po českých silnicích, respektive jehož majitel má trvalé bydliště v České republice. Žádnou pozvánku na STK nedostanete, a tak je jen na vás, abyste si ohlídali datum a nenechali propadnou platnost své předchozí kontroly. Pokud se se svým osobním autem nedostavíte na kontrolu nejpozději po dvou letech (u nového automobilu je to pět let) a zastaví vás při silniční kontrole policisté, zcela jistě dostanete pokutu, protože vaše auto není způsobilé k jízdě po silnicích. Jenže kontrolou neprojdete automaticky, vůz musí být v naprostém pořádku.

Chyby musíte opravit

Než se dostavíte na samotnou prohlídku svého vozu na Stanici technické kontroly (stanici si můžete vybrat kdekoliv po celé ČR, někde se můžete předem objednat), musíte se svým vozem podstoupit měření emisí, aby bylo jasné, že neznečišťuje ovzduší více než je nutné a než kolik je daný limit. Pak postoupíte k samotné technické prohlídce, kde odborně školení mechanici zkontrolují technický stav vozu. A může se stát, že najdou nějakou závadu. Možná o závadě ani sami nevíte a v jízdě vám nijak nepřekáží – možná o ní víte a schválně jste ji zatajili. Pokud je to drobnost, která neovlivňuje provozuschopnost vozu a bezpečnost jízdy, nejspíš vás na ni upozorní, ale dostanete potvrzení, že vůz prošel. Pokud jde o závažnější závadu, která je ohodnocena stupněm B, nebo dokonce nebezpečnou závadu, jíž je přiřazen stupeň C, nedostanete potvrzení. V tom případě je vám doporučeno, abyste problém v co nejkratším čase odstranili. Ideálně do jednoho měsíce.

Opakovaná STK

Pakliže závadu vy či automechanici v servisu stihnou odstranit do jednoho měsíce, můžete se znovu dostavit na Stanici technické kontroly k opakované prohlídce. Pokud stihnete tento termín, je zkontrolováno jen to, co bylo shledáno jako nevyhovující a nemusíte procházet celou kontrolou. Pakliže termín nestihnete a přijdete až po více než měsíci, jste nuceni projít celou kontrolou znovu. A je nutné, abyste závadu měli odstraněnou, jinak vám potvrzení nebude dáno a vaše auto nebude smět jezdit po silničních kounikacích.

Co s sebou?

Pokud jdete na opakovanou technickou kontrolu, vezměte si s sebou základní doklady od vašeho automobilu, tedy:

  • technický průkaz vozidla
  • osvědčení o registraci vozidla (případně osvědčení o technickém průkazu)

K tomu si s sebou vezměte i vše, co jste obdrželi při předchozí technické kontrole, tedy:

  • protokol o měření emisí
  • protokol o předchozí prohlídce
Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close