Cestování

Omán nebo Egypt

Přemýšlíte, kam vyrazit na letní dovolenou? Nebo na zimní dovolenou? Možností máte nespočet. A přesto mezi Čechy na předních příčkách výběru v posledních letech vyčnívá Egypt. Existují ale i stejně zajímavé alternativy. Třeba Omán. Takže Omán nebo Egypt?

Omán je podobně fascinující jako Egypt.

Úplně nejlepší radou je jet nejprve do Ománu, potom do Egypta a následně na základě vlastních zkušeností porovnat, kde se vám líbilo více, kde jste si dovolenou více užili a tak dále. Ale takovou radu asi nečekáte – potřebujete se zkrátka rozhodnout, jestli vaší cílovou destinací letos bude Omán nebo Egypt. Rozhodnout za vás nemůžeme – ale poradíme vám, co vás kde čeká a jaké přednosti která z těchto zemí má. A do obou dvou rozhodně stojí zato vyjet.

Omán

Sultanát Omán patří k arabským státům a najdete ho na jihozápadě Arabského poloostrova. Letecky to do Ománu trvá něco přes 10 hodin. Zemi omývá Ománské moře, Arabské moře a najdeme tam i Hormuzský průliv. Na koupání a slunění je to ideální lokalita, protože pláže jsou téměř nekonečné (pobřeží má 1 700 kilometrů), z velké části písčité a krásné. Takže pokud hledáte dovolenou zaměřenou na koupání, odpočinek a opalování, je Omán to pravé pro vás.
Kulturu Ománu můžete poznat nejen v hlavním městě Maskatu, ale ducha orientu zažijete především na tržištích, která vás nadchnou. Omán je navíc považován za velmi bezpečnou zemi, takže nemusíte mít strach, že vás někdo na ulici přepadne. I když, jako všude, i tady se najde dost kapsářů, kteří mohou nepozorné turisty připravit o veškeré jejich dovolenkové úspory.
Fascinující jsou tamní pevnosti a vysoké věže a spojení historických staveb s těmi moderními. Pro výlety tam je nespočet příležitostí. Stejně tak se můžete podívat do pouště nebo se pustit do potápění.

Egypt

Mnohem známější je pro tuzemské cestovatele Egypt. Ten je také o něco blíže – do této severoafrické země poletíte jen něco přes 4 hodiny. Egyptská arabská republika láká nejen pro úžasné možnosti koupání a opalování, protože počasí je tam krásné v zimě a ještě mnohem teplejší v létě.
Na své si tam přijdou milovníci potápění a rozhodně byste během pobytu měli vyrazit i do pouště. Ať už půjde o projížďku na velbloudu nebo návštěvu starověkých pyramid, bude to pro vás celoživotní zážitek. Stejně jako v jiných arabských zemích, i v Egyptě je potřeba dávat si pozor na kapsáře, kteří jsou zvlášť na trzích velmi obratní. A dále platí, že voda tekoucí z kohoutků není pro Evropany příliš doporučovaná a leckdo už si kvůli ní vykoledoval střevní potíže – proto se doporučuje pít výhradně balenou.

Na vlastní pěst nebo s cestovní kanceláří

Při rozhodování, jestli Omán nebo Egypt, byste měli zvážit i další náležitosti. Zásadní je délka letu – v Ománu je sice méně turistů než v Egyptě, ale pokud cestujete s malými dětmi, bude pro ně rozhodně snesitelnější čtyřhodinový let než desetihodinový.
Dále zvažte, jakým způsobem budete cestovat. Nejpohodlnější je vyrazit s cestovní kanceláří, která vám sestaví celý zájezd a zajistí vše od A do Zet, nebo si vše zajednat na vlastní pěst – od letenky přes ubytování až po výlety.

Další starosti

Dále se zamyslete nad adekvátním cestovním pojištěním a zjistěte si i to, jak je možné překročit hranice těchto států. Omán od ledna 2021 umožňuje pobyt občanům ČR na základě víza, které můžete zdarma získat na letištích nebo pozemních hraničních přechodech. Egypt má vízovou povinnost, přičemž turistické vízum má platnost 1 měsíc a můžete si ho koupit za 25 amerických dolarů na letišti v Káhiře.
Do obou zemí je také nutné včas si směnit české koruny za místní měnu a přizpůsobit se místním zvykům – zvlášť pokud půjdete do mešity a podobných míst.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button