Odvolání na zamítnutý invalidní důchod
V ideální situaci by si lidé, kteří mají kvůli nemoci či poranění sníženou možnost zaměstnání a zhoršenou kvalitu života, požádali o invalidní důchod a stát by jim ho uznal a začal vyplácet. Jenže svět není ideální, a tak se vám klidně může stát, že vaše žádost o invalidní důchod je zamítnuta. Proto je tu možnost podat odvolání.
Odvolání můžete podat proti jakémukoliv soudnímu, ale i mimosoudnímu (tedy obvykle úřednímu) rozhodnutí. Pokud s ním nesouhlasíte, pošlete na daný úřad či instituci dopis nebo vyplněný speciální tiskopis, jehož pomocí vyjádříte nesouhlas s rozhodnutím a požadujete jeho přezkoumání. A stejně jako se můžete odvolat třeba proti zamítavému stanovisku značícímu nepřijetí na střední či vysokou školu, tak se můžete odvolat i proti zamítnutí různých druhů sociálních dávek.
Nevzdávejte to
Přišlo vám zamítnutí vaší žádosti o invalidní důchod? Možná v první chvíli na dopis nechápavě zíráte, pak zuříte a pak propadnete smutku a skepsi. To je konec, umřete někde v chudobě a bez pomoci? Ale nevěšte hlavu. Fakt, že Okresní správa sociálního zabezpečení vaši žádost zamítla, neznamená, že to nelze napravit. Možná jste jen někde udělali chybu, možná bude potřeba doložit další lékařský posudek či vyplnit ještě nějaký formulář. Proto bojujte – pokud víte, že na invalidní důchod máte nárok, nakonec vám ho stát přizná – i když to občas může chvíli trvat a musíte se o svá práva porvat.
Postup odvolání
Jakmile vám dorazí zamítnutí invalidního důchodu, začne vám běžet třicetidenní lhůta, v níž můžete podat odvolání. To je nutné podat písemnou formou, takže ho na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení musíte donést osobně, nebo ho pošlete poštou. V ideálním případě ho posílejte doporučeně.
Můžete odvolání sepsat rukou či na počítači a nemusí mít žádný jednotný tvar nebo být na nějakém formuláři. Jedná se o krátký formální dopis, který nadepište hlavičkou „Odvolání proti zamítnuté žádosti o invalidní důchod“ nebo nějak podobně. Popište krátce situaci, která se stala, a jasně napište, že se odvoláváte a nesouhlasíte se stanoviskem Okresní správy sociálního zabezpečení.
Žádost o přezkoumání stupně invalidity
V případě, že instituce zamítla vaši žádost o přiznání invalidního důchodu, protože podle názoru úředníků nejste dostatečně „invalidní“, můžete vyjádřit zamítavé stanovisko i přímo k tomuto konkrétnímu vyjádření. A proto do odvolání připište, že požadujete přezkoumání svého zdravotního stavu. Úřad vám musí vyhovět a vy musíte být ochotni podstoupit znovu potřebná lékařská vyšetření, která jasně popíší, jaký je váš zdravotní stav a jak ovlivňuje vaši schopnost pracovat a plnohodnotně žít.
Lhůta 60 dnů
Zatímco vy máte jen třicet dní, během nichž musíte stihnout Okresní správě sociálního zabezpečení doručit své odvolání, tak instituce má na vyřešení vaší námitky dvojnásobnou lhůtu – tedy šedesát dní. V průběhu té doby vám musí odeslat nějakou odpověď. Někdy vám ještě pošle výzvu, ať přesněji popíšete svůj zdravotní stav, načež teprve bude rozhodovat. Někdy bude požadovat doložení dalších a novějších lékařských zpráv. A ve výjimečných případech, kdy je posuzování náročnější, může lhůta dokonce překročit oněch zákonných šedesát dnů. Takže i když uspějete a nárok na invalidní důchod je vám uznán, musíte počítat s tím, že od data doručení prvního zamítavého stanoviska do finálního rozhodnutí může uplynout čtvrt roku i více.
Uznání invalidity bez peněz
V některých případech se stává, že úřad vaši žádost o uznání invalidity posvětí, ale odmítne vám vyplácet požadovanou peněžní dávku. To se může stát, pokud jste nepracovali dostatečně dlouho, abyste měli nárok na výplatu důchodu (tedy neplatili jste dostatečný počet let důchodové pojištění). Tato doba záleží na věku žadatele a musí být minimálně jeden rok nebo třeba pět let v posledních deseti letech. I proti tomu se můžete odvolat a doložit, že jste pojištění platili a někde pracovali (možná jde totiž jen o chybu v systému). A nebo musíte ještě nějaký čas pracovat, aby vám nárok na invalidní důchod poté byl uznán.
Foto: Pixabay