Práce

Od kolika let může být dítě samo doma

Když matka odchází z rodičovské dovolené do práce a dítě nastupuje do školky, řada rodičů se stává bezradnými. Jak to stíhat? Jak se dohodnout se zaměstnavatelem? Co když dítě bude často nemocné? A ve školním věku přibude ještě otázka – od kolika let může být dítě samo doma, když rodiče musejí chodit do práce?

Od kolika může být samo doma?

Možná tu palčivou otázku řešíte i vy. Od kolika let může být dítě samo doma? Můžete prvňáčka nechat doma samotného celé odpoledne, když ze školy přijde po obědě a vy dorazíte z práce třeba až v pět hodin odpoledne? Každý den? Je to možné? A i když to vaše dítě zvládne, je samostatné, zabaví se a nijak nestrádá – nepřijde za to na vás sociálka a dítě vám nesebere? Tak to přece zodpovědní rodiče nedělají – ti o své dítko pečují dnem i nocí a nikdy ho nenechávají samotné. Tak jak to tedy ve skutečnosti je?

Věkový limit neexistuje

Prostým faktem je, že v českých zákonech neexistuje žádný paragraf, který by hovořil o věkovém limitu, od kdy může dítě být doma samo. Pro řadu rodičů by totiž dodržení takového zákona ani nebylo reálné. V zákoně není ani slovo o tom, od kolika let může být dítě doma samotné, stejně jako se tam nepíše o tom, jak dlouho může být dítě doma samo.
Pokud si tedy potřebujete zajet k lékaři nebo do lékárny, jít na nákup nebo odejít do práce dřív než přijde babička nebo chůva, žádného trestného činu ani přestupku se nedopouštíte. Dítě může být doma půl hodiny, hodinu, několik hodin. Zákon toto neřeší. Ale přesto nemůžete jednat jen podle svého.

Rodičovská zodpovědnost

V této problematice je podstatná jiná otázka – jak rodič za dítě zodpovídá? Rodič je totiž zákonným zástupcem dítěte a má za něj rodičovskou odpovědnost. A o té už se v zákonech hodně píše. Znamená to například to, že rodič musí zajistit, aby dítě bylo v bezpečí, nic se mu nestalo a nestrádalo. Pokud tedy dítě necháte doma, musíte se ujistit, že bude mít co jíst a pít, že se mu nic nestane. Jistě, pokud dítě vyleze na kuchyňskou linku a začne si ve vaší nepřítomnosti hrát s nožem, nijak to neovlivníte – ale pokud se pořeže, už je to vaše zodpovědnost a vaše vina.

Problém malých dětí

Rizikové je to zejména u malých, předškolních dětí. Existuje spousta případů, kdy si matka jen na pět minut odskočila z bytu nebo usnula a malé dítě si otevřelo okno, na které vylezlo. Odešlo z bytu hledat maminku. A tak dále. V tu chvíli je neštěstí na spadnutí, a pokud se dítěti něco stane, zodpovědná je za to opět matka (nebo otec). Proto pokud řešíte, od kolika let může být dítě samo doma, u předškolních dětí byste si tu otázku raději ani pokládat neměly – dokážou vymyslet takové věci, že je nebezpečné spustit je z dohledu byť i jen na čtvrt hodiny. Nemluvě o tom, že dítě navštěvující mateřskou školu si musí vyzvedávat rodič nebo jiná určená osoba, takže se předpokládá, že takové dítě doma samo nebude.

Promluvte si s dítětem

Možná ve vašem případě jiná možnost neexistuje. Chodíte do práce a dítě po příchodu ze školy bude po určitý čas samo doma. Babička není v dosahu, na chůvu nemáte peníze… Zkrátka, dítě musí být samo doma. A vy samozřejmě po celou tu dobu trnete hrůzou nad tím, co se může stát. A ano, může se toho stát dost. I proto je potřeba před tím si s dítětem sednout a vysvětlit mu situaci. Objasněte mu, že bude doma samo, ale že je to v pořádku, že bude v bezpečí, může si hrát, dívat se na pohádky a tak dále. Že bude mít připravenou svačinu a pití.
Vyjasněte si předem pravidla, co dítě doma smí dělat a co ne. Vysvětlete mu, že nesmí nikam z domu samo odcházet, otevírat okna, pouštět dovnitř cizí lidi a tak dále. A dejte mu k dispozici mobilní telefon. Kdyby mu bylo smutno nebo se něco stalo, může vám kdykoliv zavolat. Taková jistota je pro dítě nesmírně důležitá – ví, že i když je doma samo, máma nebo táta jsou pořád na dosah a pomohou mu. A uvidíte, jak to dítě poprvé zvládne. A podruhé a potřetí. A pak už se z toho stane rutina a vy budete klidnější.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button