Důchody

Od kolika let je člověk senior

Určit, od kolika let je člověk seniorem, je poměrně složité. Když o někom řekneme, že je důchodce, tak se tím rozumí, že pobírá starobní důchod (a je jedno, jestli je mu 60 nebo 80 let). Ale senior nemusí být zároveň důchodcem. A mnoho lidí také užívá ve své rodině označení senior a junior (zejména pokud jsou dva mužští členové rodiny nositeli stejného křestního jména). Jak to tedy s těmi seniory je?

Seniorem jste většinou od určitého věku.

Už ve svých třiceti letech o sobě můžete říkat, že jste Karel Novák senior a že váš syn je Karel Novák junior. To vám nikdo nemůže zakázat, ale je to spíš takové symbolické označení. Pokud se o seniorech bavíme obecně, tak se toto oslovení váže spíš s určitým věkem. Nejčastěji tedy jako seniora (či seniorku) označíme člověka, který dosáhl věku 60 až 65 let. Tedy když už nám připadá dostatečně starý, abychom mu tak říkali. Ale oficiální věková hranice neexistuje, je to spíše symbolické označení a leckterý šedesátiletý muž se tímto označením může cítit dotčený, stejně jako je třeba uražená šedesátiletá seniorka, která se cítí ještě jako padesátnice a odmítá si přiznat svůj věk.

Senior je vážený

Zatímco označení „důchodce“ může být bráno i jako dehonestující a řada starších lidí se s tímto označením příliš neztotožňuje, tak označení senior má jiný význam. Pochází už z dob starého Řecka, kdy se starší lidé označovali jako geróni, tedy starci. Nebylo to myšleno ovšem nijak zle, ale prokazovala se jim tím jasná úcta – měli už určitý věk a s ním také mnohé životní zkušenosti, znalosti a těšili se úctě mladých lidí. Dodnes se tedy označení senior bere spíš jako označení člověka, který je v určitém společenství významný a který se těší určité úctě ostatních. Mimochodem, i v leckterých firmách se některé pozice označují jako seniorské a juniorské, přičemž seniorská je mnohem významnější a důležitější, takže ji může zastávat jen zkušený a znalý člověk (a nikoliv nutně starý, protože v korporátní sféře se to bere jinak).

Posun věkové hranice

Ve starověkém Řecku se jako stařec označoval třeba už čtyřicetiletý člověk. V dnešní době se s tímto označením setkávají lidé nad 60 let věku. Je to kvůli tomu že se mění průměrný věk dožití a posouvá se hranice, kdy někoho bereme jako starého člověka. S tím souvisí i budoucí změny, protože lidský věk se neustále prodlužuje, stejně jako produktivní věk člověka. Zatímco ještě poměrně nedávno se do důchodu odcházelo například v 55 letech, za dvacet let se může věk odchodu do důchodu posunout až k věkové hranici 70 let. Zároveň se můžeme dožívat více let. Takže pokud v roce 2050 označíte šedesátiletého člověka jako seniora, může se cítit hluboce uražený. Takže v budoucnu se zřejmě věková hranice pro označení někoho jako „senior“ bude proměňovat a zvyšovat.


Foto: Pixabay

2 Comments

  1. Já sám jsem invalidním důchodcem > VOZÍČKÁŘEM tehdy mě bylo 17 let …. Ted´ mně řekněte do jaké vaší kategorie patřím. Prosím vás dříve než něco napíšete, tak se před tím řádně zamyslete *

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button