Pojištění

Obnosové pojištění

Obnosové pojištění je opakem škodového pojištění, respektive jeho alternativou. Škodové pojištění asi všichni známe – pokud si ho sjednáme a stane se pojistná událost, pojišťovna nám nahradí škody, které nám byly způsobeny. Vychází se tedy ze skutečné škody, která nám vznikla.

Obnosové pojištění nemá v jádru jiný účel, ale funguje úplně jinak – v případě, že po jeho sjednání dojde k pojistné události, je nám vyplacena předem fixně stanovená částka. Příkladů najdeme mnoho – pojištění pro případ smrti, ale i dožití u životního pojištění a všechna další připojištění, stejně jako různé varianty úrazových i majetkových pojištění.

Naopak škodové připojištění je typicky: povinné ručení, havarijní pojištění (ale různá připojištění mohou být obnosová) a pojištění léčebných výloh u cestovního pojištění, kde to cítíme už z názvu – hrazeny jsou jen reálné výlohy, nikoliv nějaká předem sjednaná částka.

Povinné ručení musí mít povinně každé auto. Neplatíte však za povinné ručení zbytečně moc? Vyplňte formulář níže a hned uvidíte, kolik můžete na povinném ručením ušetřit.

Vraťme se ale k tématu článku – obnosové pojištění je zpravidla sjednáváno i pro různé speciální předměty, jako jsou umělecká díla, kdy ani nelze stanovit nějaké reálné škody a v případě odcizení, nebo zničení jsou vyplaceny částky, které jsou pevně zakotveny v pojistné smlouvě.

obnosové pojištění

Obnosové=lepší?

Obnosové pojištění má, kromě specifik, i různé výhody – nekoliduje nám s odškodněním, které může požadovat po někom, kdo nám způsobil škodu, kterou nám kryje obnosové pojištění. Příklad? Jsme pojištění pro případ invalidity na 10 000 Kč měsíčně (renta vyplácená až do odchodu do starobního důchodu), ale stále můžeme požadovat odškodnění po člověkovi, který nám invaliditu, například při dopravní nehodě, způsobil (a to bude zpravidla placeno z povinného ručení, které je zase typickým škodovým pojištěním).

Tyto dva druhy pojištění si ale nekonkurují, každé se hodí pro jiné situace a momentů, kdy budeme mezi nimi muset vybírat, nebude v životě více, než prstů na jedné ruce.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close