Hypotéka

Objem vody v radiátorech

Pokud radiátory fungují, jak mají, jsme spokojeni. Ale občas se u nich vyskytnou různorodé potíže, které nám topení mohou pěkně zkomplikovat. Jaký má být například správný objem vody v radiátorech?

Kolik vody se vejde do radiátoru?

Ať už radiátory nově napouštíte, vypouštíte, odvzdušňujete nebo měníte staré typy za nové, možná vás u toho zajímá, kolik vody se do nich vejde. A jak dlouho tedy může napouštění nebo vypouštění radiátorů trvat.
Faktem je, že u nově zakoupeného radiátoru byste měli mít i list papíru s popisem a na něm kromě jiných informací také objem vody v radiátorech daného typu. Pokud tam není, můžete si objem vody v radiátoru spočítat.

Výpočet objemu vody v radiátorech

Jak spočítat objem vody v radiátorech? Je to prostá matematika, kterou byste měli umět už ze základní školy. Případně vám napoví sám výrobce radiátorů – objem vody v radiátorech se totiž odvozuje od výšky radiátorů a šířky radiátorů.
Většina výrobců radiátorů a na svých webových stránkách nabízí kromě dalších technických informací také tabulky a přehledným rozpisem, jaký objem vody v radiátorech smí být. Pro příklad si můžeme uvést radiátory Klasik typ 22, u nichž podle tabulky výrobce platí:

  • Radiátor o výšce 400 mm a šířce 400 mm má objev vody 1,8 litru
  • Radiátor o výšce 500 mm a šířce 500 mm má objev vody 2,6 litru
  • Radiátor o výšce 600 mm a šířce 600 mm má objev vody 3,5 litru
  • Radiátor o výšce 900 mm a šířce 900 mm má objev vody 7,6 litru
  • Radiátor o výšce 400 mm a šířce 3 000 mm mají objev vody 13,2 litru

Vypouštění a odměření vody

Výše popsanými objemy nebo tabulkou přináležející k jednomu typu radiátorů se samozřejmě nemůžete řídit ve všech případech. Každý radiátor je jiný a objemy vody v radiátorech se mohou lišit. Proto je potřeba najít si konkrétní data o vašich radiátorech. Nemáte je? Pak existuje další způsob, jak zjistit objem vody v radiátorech. A ten je velmi snadný. Zkrátka vypusťte veškerou vodu z radiátoru a změřte její množství – buď pomocí kuchyňské odměrky, nebo skrz vodoměr – pokud ji vypouštíte přes něj. Pak budete mít přesnou představu, jaký objem vody v radiátorech máte.

Podobný objem vody v radiátorech

V současnosti se vyrábějí radiátory, které jsou si velmi podobné. A tak můžete podle typu svého radiátoru velmi dobře odhadnout, kolik vody se v něm ukrývá. Je to ovšem přibližný odhad, protože záleží nejen na rozměrech radiátoru, ale řídit se musíte také výkonem radiátorů v kW.
Nejprve si tedy určete, jestli máte doma konvektory, deskové radiátory, klasické radiátory nebo dálkové vedení. Pak se zaměřte na výkon vaší otopné soustavy. V konvektorech je zpravidla nejméně vody, typicky je v nich celkem do 6 litrů vody, v deskových tělesech do 10 litrů, v radiátorech do 14 litrů a dálková soustava má obvykle 20 litrů vody. Opět dodáváme, že záleží na výkonu, a v jednom takovém radiátoru bývá od 2 do 8 litrů vody dle výkonu (zbytek vody je v dalších součástech topné soustavy).

Podlahové topení a objem vody

I v podlahovém topení je voda. Její objem je ale výrazně jiný než v radiátorech. Až jednou budete napouštět nebo vypouštět podlahové topení, připravte se na skutečně velké množství vody. Záleží to samozřejmě na vaší podlahové ploše a dalších parametrech, ale obecně se uvádí, že na 100 metrů čtverečních podlahové plochy připadá zhruba 150 litrů otopné vody.
A co když máte podlahové topení i radiátory? Pak nemůžete počítat pouze objem vody v radiátorech, ale je nutné připočítat právě i objem vody v podlahovém topení – v tomto případě bývá zpravidla na 100 metrů podlahové plochy potřeba až trojnásobek vody, tedy okolo 300 až 350 litrů.
A pozor, pokud je součástí vaší topné soustavy také expanzní nádrž nebo akumulační nádrž, budete muset při napouštění nebo vypouštění systému počítat i s ní, což může objem vody výrazně zvýšit.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button