Auto

Nezastavení na stopce

Dopravní značku člověk přehlédne, ani neví jak. Zkrátka jedete dál, jako by tam nebyla. Pokud vám v tu chvíli v cestě nestojí chodec nebo nejede jiné vozidlo, nic tak fatálního se nestane. Ale problém nastává, pokud vás při tomto přestupku uvidí policisté. Co vám hrozí?

Přijdete o body. Nebo ne?

Máme celou řadu dopravních značek. Některé jsou významnější, jiné mají spíše doporučující charakter. Pokud je neuposlechnete, hrozí vám za to vždy nějaká sankce. Podívejme se tedy nejen na nezastavení na stopce (tedy na značce „Stůj, dej přednost v jízdě“), ale i na snakce za další dopravní přestupky. Protože od dob, co začal platit bodový systém, nejsou pokuty zase až taková legrace a snadno za pár přestupků můžete přijít o řidičský průkaz.

Sankce za nedodržení stopky

Význam značky „Stůj, dej přednost v jízdě“ je více než zřejmý – a to i těm, kdo nevlastní řidičský průkaz. Když ji potkáte, musíte před ní zkrátka zastavit – ať už chcete nebo ne. I kdybyste měli pocit, že to není potřeba. Není to totiž totéž jako značka „Dej přednost v jízdě“ – obě se sice objevují před křižovatkami a jejich význam je téměř totožný, ale zatímco u první zkrátka své vozidlo musíte zastavit a pečlivě se rozhlédnout a dát přednost všem ostatním, u druhé jmenované zcela zastavit nemusíte. Pakliže vás vidí policisté a vy jste značku minuli bez povšimnutí, očekávejte sankci. Ale ta se může lišit podle aktuální situace. Co to znamená?
Postihy za nedodržení stopky se řídí paragrafy 22/1 a 22/4 Zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. To, s jak velkou pokutou či o kolik bodů můžete přijít, se řídí konkrétní situací, za které k nedodržení došlo. Pakliže stopku nedodržíte, ale je to například v noci či na zcela opuštěné křižovatce mezi poli, kde není ani živáčka, takže jste svým přestupkem nikoho neohrozili, dostanete od policie nejpíš pokutu, a ta může dosahovat až 2 500 korun. Ale nepřijdete o žádné body. Pakliže značku neuposlechnete za plného provozu a když jste svým jednáním přímo ohrozili ostatní, dostanete opět pokutu až 2 500 korun a navíc přijdete o 4 body.

Jak je to s body

Každý řidič má 12 imaginárních bodů, o které může přicházet nedodržováním dopravních předpisů a svými přestupky. Minimálně můžete za jeden prohřešek přijít o 2 body, maximáně o 7 – záleží na vážnosti. Pakliže se dostanete na nulu, přijdete o řidičský průkaz. Detaily se můžete dočíst v Zákonu č. 361/2000 Sb. o silničním provozu, konkrétně v §125c.
Mezi nejzávažnější porušení zákona, za něž přijdete o 7 bodů, patří řízení pod vlivem alkoholu, řízení pod vlivem návykových látek, odmítnutí testu na alkohol či návykové látky či řízení bez řidičského průkazu, který vám byl právě odebrán. Stejně tak o 7 přijdete i kvůli otáčení se či couvání na dálnici, za nedovolené předjíždění, za ujetí od nehody, neposkytnutí první pomoci či za způsobení těžké nehody.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close