Auto

Nesvítí brzdová světla

Mohlo by se to zdát jako prkotina, ale nefunkční světlo na automobilu může být velký problém. A to zvlášť pokud se jedná o brzdové světlo. To totiž ostatním řidičům signalizuje, že právě brzdíte. A pokud jim to neukážete, nepoznají to a pravděpodobně do vás nabourají.

Jak poznat, že ostatní brzdí? Jen díky světlům.

Brzdová světla mají červenou barvu a jsou umístěna v zadní části automobilu. Nacházejí se po obou stranách a leckterá auta mají ještě malé doplňkové brzdové světlo v horní části okénka na pátých dveřích. Jakmile byť i jen trochu sešlápnete brzdový pedál, všechna tato světla se automaticky rozsvítí, takže ostatní účastníci provozu ví, že zpomalujete. Zvlášť důležité je to pro motoristu, který jede přímo za vámi, protože i on musí snížit svou rychlost. A pokud jedete velmi rychle a brzdíte nečekaně a hodně, jsou brzdová světla vaší jedinou šancí, aby do vás za vámi jedoucí řidič nenaboural. Proto je jasné, že jakmile odhalíte poruchu brzdových světel, měli byste s tím co nejdřív něco dělat – vyjetí na silnici s nesvítícími brzdovými světly je totiž přímým ohrožením nejen pro vás.

Vyměňte žárovku

Pakliže vám nesvítí jen jedno brzdové světlo, je velmi pravděpodobné, že na vině je prasklá žárovka. Což je poměrně levná a rychlá oprava. Zkrátka zajdete do prodejny s autodíly, zakoupíte si žárovku (pokud ji tedy nemáte u sebe, respektive uloženou někde ve svém autě, což byste správně měli mít) a vyměníte ji za tu nefunkční. Jedinou komplikací může být rozebrání světla, abyste se dostali k žárovce, ale s trochou trpělivosti to zvládnete. Není na tom v podstatě co zkazit a stačí vám k tomu obvykle jen základní nářadí.
V podstatě jedinou nástrahou může být, že vyměníte jinou žárovku – vedle brzdových světel jsou například blinkry, které mají oranžovou barvu, tak pozor na možnou záměnu. Ostatní motoristé by vám za to příliš nepoděkovali.

Chyba v systému

Závažnější je, pokud vyměníte žárovku a světlo stále nesvítí. A nebo pokud vám náhle přestanou fungovat všechna brzdová světla. To už není prasklými žárovkami. V tom lepším případě je řešení opět velmi jednoduché – zkuste vyměnit pojistku. Pokud je totiž vadná, případně může být i zkorodovaná, přestane plnit svou funkci. A stejně jako u žárovek, i pojistky byste s sebou měli pro případ nouze vozit. Takže jen vyměňte kus za kus a vyzkoušejte, zda to pomohlo.
Pokud to nepomůže, je závada většinou ukryta někde mezi spletí elektrických kabelů, které se ukrývají ve vašem autě. Možná si s tím dokážete poradit sami, ale jinak můžete svěřit vůz odborníkovi, který si s tímhle hravě poradí – je jím autoelektrikář. Zkontroluje vám příslušné kabely, spínač brzdových světel, konektory a tak dále. A buďte si jistí, že závadu brzy odhalí a opraví.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close