Neschopenka od psychiatra
Je vám tak zle, že nejste schopni dojít ani do práce? Pak je dobrým řešením navštívit lékaře a vyžádat si od něj neschopenku. Tu běžně vystavuje obvodní lékař. Ale existuje třeba i neschopenka od psychiatra?
Ať už vás trápí teplota, angína nebo natažený sval, můžete se svými neduhy navštívit svého praktického lékaře (pozor na to, za cizím praktickým lékařem jít jen tak nemůžete), nechat se prohlédnout a následně požádat o vystavení neschopenky. Tu běžně není možné získat bez prohlídky nebo třeba jen na telefonickou žádost. Ale co dělat, pokud vás trápí psychické potíže a nikoliv ty fyzické?
Neschopenka od psychiatra existuje
Dobrou zprávou je, že psychiatr vám neschopenku vystavit může také. Na rozdíl od psychologa je totiž lékař. Neboli – neschopenka od psychologa není možná. Pokud jste k němu tedy objednaní a vaše psychické potíže vám naprosto znemožňují chodit do vašeho zaměstnání, můžete ho požádat o vystavení tohoto tiskopisu a on vám vyhoví (tedy za předpokladu, že vás uzná práce neschopnými).
Jak vypadá neschopenka od psychiatra?
Taková neschopenka od psychiatra vypadá úplně stejně jako neschopenka od obvodního lékaře. Všichni lékaři pro ni mají jednotný formulář, a to z toho důvodu, že jedna její část se zasílá na Českou správu sociálního zabezpečení. Druhou zase musíte dodat svému zaměstnavateli. Dobrou zprávou je, že České správě sociálního zabezpečení ji zašle sám lékař a nemusíte se o to vůbec starat.
Neschopenka a vycházky
Pakliže se z jakéhokoliv důvodu stanete práce neschopnými a máte to doložené právě neschopenkou od psychiatra nebo od praktického lékaře, máte povinnost zůstat doma – a to do té doby, dokud se váš stav nezlepší. Pokud to vaše diagnóza dovoluje, lékař vám může akorát napsat vycházky, které se mohou uskutečnit jen v přesně vymezených časech. Není radno brát je na lehkou váhu a odcházet z domova i jindy – pokud by totiž přišla kontrola od vašeho zaměstnavatele nebo od České správy sociálního zabezpečení, přičemž by vás nezastihla doma, mohli byste snadno přijít o nemocenskou. Nebo náhradu mzdy.
Kdo proplácí pracovní neschopnost?
V současnosti platí, že prvních 14 dní nemoci vám náhradu mzdy posílá váš zaměstnavatel. A to ať už máte chřipku, zlomili jste si nohu, jste v karanténě nebo máte silné deprese. Peníze byste od něj měli dostat v termínu běžné výplaty.
Pakliže jste práce neschopní déle, od 15. dne tuto povinnost přebírá již zmíněná Česká správa sociálního zabezpečení, která vám začne vyplácet takzvanou nemocenskou. A ta se vztahuje jak na „fyzické“ nemoci, tak i na pracovní neschopnost z důvodu psychických potíží potvrzených psychiatrem. Nemocenská se přitom vyplácí po dobu tří měsíců, načež je nutné o ni znovu požádat – a pak o ni případně musíte požádat zase (nejdéle je možné takto ji vyplácet 350 dnů).
Dlouhé čekací lhůty u psychiatra
Tohle vše je sice už zřejmé a ledacos z toho jste nejspíš věděli. Problém s neschopenkou od psychiatra totiž bývá jinde. A to typicky v neskutečně dlouhých čekacích lhůtách na vyšetření. Psychiatrů je málo a po objednání je leckdy nutné čekat na vyšetření či konzultaci až několik měsíců. Pokud se vám tedy udělá tak psychicky zle, že nejste schopni jít do práce, je to rázem velký problém.
V tom případě existují typicky dvě možná řešení. Pokud už se u daného psychiatra léčíte, můžete zavolat do jeho ordinace, vysvětlit svůj stav a požádat o vystavení neschopenky. U určitých diagnóz je to možné a psychiatr vám vyhoví. Pokud se nikde neléčíte, ale máte pocit, že psychiatr bude tím pravým odborníkem, který vám pomůže, můžete nejprve zajít ke svému obvodnímu lékaři. Tomu se svěřte se svými problémy a požádejte ho o neschopenku. Zpravidla vám vyhoví, vystaví vám ji a doporučí vám, kam se obrátit pro další pomoc.
Foto: Pixabay