Práce

Nepřišla mi nemocenská

Velmi nepříjemná situace, do které se můžete nečekaně dostat, je, když vám nepřijde nemocenská. Přitom máte pocit, že jste splnili vše pro to, aby vám Česká správa sociálního zabezpečení peníze za dobu vaší nemoci vyplatila. Co s tím?

Za každou nemoc vám přísluší nemocenská dávka.

Za prvních čtrnáct dní nemoci vám náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, pro kterého je to povinnost a nemůže se z toho nijak vykroutit. Od patnáctého dne nemoci ovšem tuto povinnost přebírá Česká správa sociálního zabezpečení, která vám peníze ovšem nedá hned, ale pošle vám je jednou do měsíce. Pokud jste nemocní jen pár dní, peníze vám přijdou v následujícím měsíci, krátce potom, co České správě sociálního zabezpečení dodáte všechny potřebné podklady. Většinou stačí jen příslušné díly neschopenky, kterou vám vydá váš ošetřující lékař. Pokud jste nemocní dlouhodobě, Česká správa sociálního zabezpečení vám peníze zasílá pravidelně každý měsíc, abyste měli z čeho žít. To je ovšem ideální případ, protože často se stává, že peníze v očekávaném termínu nedorazí. A chyba je nejčastěji na vaší straně.

Zavolejte na infolinku

Pokud nepřijdou peníze v daném termínu, hned nevyšilujte, mohlo se stát cokoliv – mohl do termínu vlézt víkend či státní svátek, a tak se odeslání zdrželo. Pokud ale částka nedorazí ani v následujícím týdnu, je nejlepším řešením zavolat na infolinku České správy sociálního zabezpečení, kde vám sdělí, kde se stala chyba a poradí vám, jak ji vyřešit. Nepotřebujete k tomu znát žádné detailnější informace o sobě ani svém zdravotním stavu, pracovníkovi na druhé straně telefonu sdělíte jen své jméno a rodné číslo a vše se dozvíte.

Očekávejte dopis

Pokud je chyba na vaší straně a nemocenská vám kvůli ní zkrátka nemůže být vyplacena, nebojte se, že o peníze definitivně přijdete. Měl by vám od České správy sociálního zabezpečení přijít oficiální dopis (nejčastěji určený do vlastních rukou a posílaný doporučeně), kde vám bude jasně vysvětleno, proč nemohlo dojít k vyplacení a jak máte svou chybu napravit. Na nápravu máte nejčastěji nějakou časovou lhůtu, většinou osm pracovních dnů.

Proč peníze nepřišly?

Existuje několik hlavních důvodů, proč vám peníze za nemocenskou nepřijdou. Podívejme se na ty nejčastější.
Základním problémem je, pokud si poctivě necháte vystavit neschopenku, vyplníte vše, co je třeba, odevzdáte ji – ale přitom nejste nemocensky pojištěni, tedy jste (nejčastěji) OSVČ. V takovém případě totiž na nemocenskou nárok nemáte.
Problém obvykle také nastává, pokud někde něco špatně vyplníte. Neschopenka je sice poměrně jednoduchým tiskopisem, z něhož většinu vyplní váš ošetřující lékař, ale přesto na ni několik údajů musíte doplnit sami – zejména se jedná o váš podpis a číslo účtu či zaškrtnutí formy, jíž chcete nemocenskou vyplatit. Pokud to neuděláte, musíte vše napravit po domluvě s ČSSZ.
Třetí nejčastější chybou je, pokud některý z dílů neschopenky neodevzdáte nebo dáte jinému úřadu či orgánu – pak nemůžete očekávat včasné a správné dodání peněz, protože dotyční si sice jsou schopni díly neschopenek přeposlat, ale zabere to nějaký čas.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close