Půjčky

Nemocenská v insolvenci

Ať už jste zaměstnanec nebo pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná, tak nemocenská je vždy poměrně nepříjemnou záležitostí. Nejen že ji čerpáte proto, že vám opravdu není po zdravotní stránce dobře, ale navíc to znamená výrazné snížení vašich příjmů. Což je nepříjemné za všech životních okolností. Ale jak je to s nemocenskou v případě, že se zrovna nacházíte v insolvenci? Máte na ni nárok? Nebo o ni rovnou přijdete? Nebo nějak může narušit insolvenční řízení? Nejen, že vám tedy není dobře, ale navíc vás nyní obchází hrůza, co se vlastně může stát.

Nemoc si nevybírá.

Do dluhů se můžete dostat tak rychle, že ani nevíte, jak se to přihodilo. Stačí jedna kdysi dávno nezaplacená pokuta, několik let žádná odezva od příslušných úřadů a najednou je tu exekuce. Nebo více exekucí. Dlužníci se dožadují svých peněz. A vy nemáte, kde byste na umoření dluhů vzali – jste rádi, že uživíte sami sebe. A právě proto existují nástroje, které vás jich mohou zbavit – a tak se tomu hezky česky říká oddlužení. Neboli insolvence. Což je skvělé řešení, když máte stálý příjem a chcete se svými duhy skutečně něco reálně dělat. Jenže se to snadno může zkomplikovat.

Srážky pro oddlužení

Princip insolvence spočívá v tom, že se dostanete do takzvaného insolvenčního řízení a vezme si vás na starost konkrétní člověk – insolvenční správce. S ním si přímo dohodnete, jak budou dluhy spláceny, aby na tom byli všichni věřitelé po skončení insolvence co nejlépe a abyste ani vy neumřeli kvůli splátkám hlady. Takže se to většinou dělá tak, že se určí nějaké srážky z příjmů sloužící pro oddlužení. Srážky pro oddlužení mohou být různě vysoké, záleží to na výši příjmů dlužníka. To, jak jsou splátky dále rozdělovány mezi věřitele, už není dlužníkova starost. A to, kolik je mu sráženo, je pevně dáno, i když to nesmí být přespříliš – dle zákona mu z příjmů musí zbýt určitá nezabavitelná částka, která pokryje jeho životní náklady.

Nemoc jako komplikace

Jste-li zaměstnáni a máte-li stálý příjem, tak se s tím časem naučíte žít a jste smířeni s tím, že vám insolvenční správce ukusuje určitou část příjmů. Nějak se to snést dá a za cenu toho, že vám část dluhu bude nakonec pravděpodobně odpuštěna, to stojí. Ale když onemocníte, může to znamenat komplikaci. Zvlášť pokud je vaše onemocnění dlouhodobého charakteru. Najednou se totiž váš měsíční příjem radikálně sníží. A to ne na měsíc, ale klidně i na rok, pokud se musíte léčit dlouho a jste vedeni jako práce neschopni, tedy jste na nemocenské (kterou vám nejprve hradí zaměstnavatel, ale pak již Česká správa sociálního zabezpečení). Jak je to se srážkami pro oddlužení potom? A co když celá insolvence skončí jen kvůli vaší nemoci?

Přizpůsobení se příjmům

Podstatné je uvědomit si, že vám nikdo nemůže zakázat být na nemocenské. Nemoci ani úrazu neporučíte, stává se to. Stejně jako se může stát, že dostanete ze dne na den výpověď. Vaše příjmy se tak znenadání výrazně sníží, protože nemocenské dávky jsou o dost nižší než plat (a když dostanete výpověď a jste na úřadu práce, tak podpora v nezaměstnanosti také není zrovna nejvyšší). Insolvenční řízení s tím ale počítá, takže to, kolik vám měsíčně insolvenční správce strhává, se přizpůsobí vašim aktuálním příjmům. Pořád vám musí samozřejmě zbýt ona nezabavitelná částka, ale zbytek může „spolknout“ insolvence. Určitě je ovšem nejlepší ihned kontaktovat insolvenčního správce, vysvětlit mu situaci a dohodnout se s ním na dalším postupu.

Riziko zrušení insolvence

Tím, co děsí lidi na nemocenské, kteří jsou zároveň v insolvenci, je to, že se jim insolvenční řízení může výrazně prodloužit, protože najednou splácejí mnohem méně a pak to budou muset dohánět. Zadruhé se hrozí i toho, že celé insolvenční řízení bude kvůli jejich dlouhodobé neschopnosti splácet zrušeno a oni skončí v pasti exekutorů. Což se stát může. Proto je vhodné řešit vše průběžně s insolvenčním správcem, zvlášť pokud je vaše nemocenská delší než pár měsíců. A nebo se můžete zkusit dočasně dohodnout s nějakým člověkem, který vám bude oficiální cestou přispívat na splácení, dokud se zase nevrátíte ke svému dřívějšímu příjmu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button