Práce

Nemocenská prvních 14 dnů

Nemocenské dávky jsou dnes podobně jako v minulosti pro každého pracujícího člověka velmi důležité. Jejich základním úkolem je pokrýt období, v němž nemůže být člověk díky nemoci anebo úrazu či mateřství výdělečně činný. Zaměstnanci mají ze zákona nařízeno účastnit se nemocenského pojištění. U osob samostatně výdělečně činných je toto ryze na jejich dobrovolnosti. Zaměstnanci mají pochopitelně nárok na výplatu konkrétních dávek v nemocenské. Jedná se jak o standardní nemocenskou, tak i o ošetřovné a o některé další dávky vyplácené v době, kdy člověk není schopen výkonu svého povolání. Typická je třeba peněžitá pomoc v mateřství anebo příspěvek v období těhotenství.

Prvních 14 dní bez nemocenské

Hodně důležitou a často diskutovanou dobou je prvních čtrnáct dní, po které je člověk nemocný. Tato doba je typická především tím, že od státu nemocný nedostane vůbec žádné finanční prostředky jako náhradu za ušlou mzdu. První tři dny je nemocný člověk absolutně bez jakékoli náhrady za škodu, jež mu vznikne jeho pracovní pasivitou. Tyto tři dny prostě v současné době podle platné legislativy nedostane tento člověk v žádném případě zaplaceny. Po této době již nastává období, kdy dochází k placení finančních prostředků ze strany zaměstnavatele. Nejedná se ale logicky o plnou výši platu, ale o procentuální vyjádření platu. To znamená, že člověk dostává určité zákonem stanovené procento ze stávající mzdy.

Od patnáctého dne platí SSSZ

Jestliže bude vaše onemocnění a jeho léčba delší než 14 dní, pak budete mít nárok na dávky v nemocenské od státu. Poskytovatelem bude tedy stát, a to prostřednictvím Státní správy sociálního zabezpečení, tedy SSSZ. Nemocenská je z hlediska vyplácení finančních prostředků poněkud odlišná. U klasického vyplácení peněz zaměstnavatelem dochází k tomu, že zaměstnanec dostává peníze pouze za pracovní dny, ve kterých se nemohl zúčastnit vinou nemoci pracovního procesu. Na nemocenskou se ale vztahují i dny kalendářní. Díky tomuto faktu pak není problém dostat peníze i za víkendy. Pro nemocného je tedy delší doba nemocenské paradoxně výhodnější, než by tomu bylo u krátkodobé pracovní neschopnosti.

Výpočet nemocenské není složitý

Vypočítat si nemocenskou není až tolik složité. Tarify nemocenské jsou přesně stanoveny státem, respektive zákonem. Každý nemocný by tak měl ihned vědět, kolik finančních prostředků dostane. U nemocenské se jedná o 60% celkového redukovaného denního základu platu. Tento základ se vypočítává z hrubé mzdy, kterou nemocný odstává 12 měsíců. Díky tomuto průměrování se může mnohdy jednat o poměrně vysokou sumu za nemocenskou, již mohou dostat třeba vysoce postavení lidé s velkým platem. U nižšího platu je nemocenská logicky poměrně nízká.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close