Sociální dávky

Nemocenská kontrola ze sociálky

Podzim je obdobím, kdy mnoho z nás skolí nějaká viroza, chřipka či jiné onemocnění. Dost často se to snažíme řešit vyležením se o víkendu + pár dny dovolené. Když je ale nemoc těžší nebo dokonce skončíme v neschopnosti s úrazem, nezbývá nic jiného, než nastoupit na neschopenku. A samozřejmě dodržovat léčebný režim, mimo jiné i dodržovat lékařem stanovené vycházky. Jak je to s kontrolami při pracovní neschopnosti?

Jak dodržovat léčebný režim?

V případě, že nastoupíte na neschopenku, musíte udat lékaři adresu, na které se budete zdržovat. Nemusí to být vaše trvalé bydliště, klidně můžete marodit u rodičů nebo třeba na chatě. Adresu lze v průběhu nemoci měnit, ale záleží na charakteru onemocnění a musíte to předem hlásit lékaři.

Lékař vám také může (ale dle onemocnění nemusí) povolit vycházky. Maximum je 6 hodin denně v rozmezí od 7 ráno do 19 hodin večer. Platí to dnes i pro nastávající maminky, které mají rizikové těhotenství a musí být na nemocenské.

Kontroly při nemoci

První 3 dny pracovní neschopnosti nedostáváte žádnou náhradu mzdy. To však neznamená, že nemůžete být zkontrolováni, zda dodržujete léčebný režim. Prvních 14 dnů vás může přijít zkontrolovat zaměstnavatel. Po uplynutí této doby kontroly přechází do kompetencí sociálky.

Kontrola může přijít kdykoli během dne, o víkendu a může být provedena i opakovaně. Pracovníci vás vyberou buď náhodně, nebo na vás dostanou tip od zaměstnavatele či lékaře, pokud ti mají podezření, že léčebný režim nedodržujete. Kontrolorovi se musíte prokázat průkazem totožnosti a neschopenkou.

Co když vás doma nenajdou?

Pokud se stane, že kontrola vás doma nezastihne, budete mít ve schránce oznámení. Na vás pak je celou situaci vysvětlit. Druhý den se dostavte ke svému lékaři a důvod toho, proč nemohla být kontrola provedená, sdělte. Mohli jste být v lékárně pro léky, na kontrole, ale třeba urgentně odvézt dítě do nemocnice. Pokud bude důvod prokazatelný, pravděpodobně vás žádný postih nečeká.

Co vše se může stát, pokud se mimo vycházky nebudete zdržovat doma? Můžete přijít o část nebo celou dávku nemocenské. Hrozí vám také pokuta 20 tisíc korun. A dokonce můžete dostat okamžitou výpověď ze zaměstnání, pokud porušíte léčebný režim v prvních 14 dnech.

Výmluvy neplatí

Dříve bylo možné vymluvit se na nefunkční zvonek nebo na to, že člověk spal. Jenže dnes jsou podmínky mnohem přísnější. To, že nemáte označený zvonek jmenovkou či vám nezvoní, je čistě váš problém. Pokud víte, že například v domě řádí vandalové a zvonky či schránky jsou často mimo provoz, uveďte do neschopenky tuto skutečnost a přidejte na sebe telefonní číslo.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close