Počítače

Nelze naladit daný transportní tok

Bez moderních technologií už se neobejdeme. Zvykli jsme si na ně, usnadňují nám život, poskytují nám zábavu i ponaučení. Ale když nevíme, jak na ně, jsme často bezradní. Co když například nelze naladit daný transportní tok? A co to vlastně je?

Nejde vám naladit daný transportní tok?

Máte televizi? Sledujete ji občas? Pak vězte, že její technologie je tak složitá, že ji jakožto laik možná ani nepochopíte. A pokud přemýšlíte, co je datový tok, tak to právě hodně souvisí s televizí. V podstatě jde o přenos obrazu a zvuku pomocí signálu do vašeho přijímače – tedy do vaší televize. Tento datový tok se dělí na zdrojový (ten, který do vaší televize vstupuje) a výstupní. To vše dohromady tvoří takzvaný digitální multiplex. Zakódované obrazové a zvukové signály se sloučí v multiplexeru a dochází k takzvanému multiplexování. Podívejme se na to pokud možno podrobněji a jasněji.

Nelze naladit daný transportní tok

Možná už jste tu zprávu na obrazovce své televize viděli také. Zapnuli jste ji stejně jako to děláte jindy a namísto obrazu a zvuku se před vámi objevila pouze hláška: „nelze naladit daný transportní tok“. Co to znamená? Co se stalo? A proč nelze naladit daný transportní tok?
K takové situaci často dochází jen u některých kanálů – jiné naladíte úplně bez problémů. Ale pokud chcete zrovna sledovat nějaký televizní program, který nefunguje, je to mrzuté. A je to o to mrzutější, pokud si televizi platíte. Často se to totiž stává u placených kanálů, kabelové televize nebo satelitu. Proč a co s tím?

Zdrojový datový tok

Abychom problému lépe porozuměli, musíme si nejprve osvětlit dva základní pojmy, které úzce souvisí s televizním vysíláním v našich televizích. Prvním z nich je zdrojový datový tok. Možná ho znáte pod zkratkou PES značící Packetized Elementary Stream. Tyto toky vedou do programového multiplexu, tam se propojují s datovými toky doplňkových datových služeb (což jsou například podtitulky, teletext a další) a následně vzniká výstupní datový tok.

Výstupní datový tok

Výstupní datový tok (PS = Program Stream) je to, co vidíte na obrazovce – datové toky televizních programů se spojují s dalšími daty či aplikacemi a vzniká jediný transportní tok. A to je televizní vysílání a další možnosti, které vám vaše televize poskytuje. Celý proces je samozřejmě výrazně složitější, ale nemá příliš smysl se jím zde zabývat. Protože jeden článek by nám na to nejspíš ani nestačil.

Řešení problému

A co když tedy zjistíte, že nelze naladit daný transportní tok? Možností máte několik a je možné, že chyba je u vás. Nejprve se zaměřte na zásuvku s anténní přípojkou. Pravděpodobně v ní najdete dvě zdířky, ale kabel od antény máte připojený jen v jedné. Zkuste tedy přepojit ho do druhé – často se tím signál zlepší a televize začne zase normálně fungovat.
Dále zkontrolujte, jestli někde není vadný kontakt. I to se časem může stát a jde o běžnou závadu. Zahýbejte konci kabelů, víc je přitlačte a zjistěte, jestli signál nenaskočil. Pokud ano, je možné, že na vině je právě nedostatečný kontakt. Takže ideálním řešením je výměna kabelu za nový.

Servisní technik

Pokud jste nedávno měnili televizní přijímač nebo poskytovatele vysílání, je možné, že technik, který vám televizi připojoval, udělal někde chybu. I to se může stát. Proto je vhodné kontaktovat poskytovatele a zjistit, jestli problém není někde „na trase“, jestli chyba není u něj nebo jestli vám neporadí, co s tím? Často vám poskytovatel placených služeb poradí, jak postupovat dál.
Zkontrolujte také kvalitu internetového připojení a nastavení set-top boxu – případně restartujte samotný set-top box a pak obnovte programovou nabídku.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button