Právo

Nejhorší věznice v ČR

Dostat se do vězení je pro většinu lidí nemilou událostí a nezáleží na tom, jestli si svůj trest zaslouží nebo jsou ve vězení neprávem a jsou nevinní. V České republice existuje více věznic a ne všechny jsou stejné. Proto je těžké říct, která věznice je skutečně tou nejhorší, protože toto hodnocení může být velmi subjektivní a záleží na mnoha faktorech. Ale s jistotou můžeme říci, že vězení podobné pověstnému Alcatrazu či Guantánamu u nás jistě nenajdete.

Věznice Alcatraz – jedna z nejpřísnějších na světě.

Když se bavíme o věznicích, je nutné rozlišovat mezi takzvaně vazebními věznicemi a klasickými věznicemi. Ty první slouží pro umístění lidí, kteří jsou pouze ve vazbě – tedy nejsou odsouzeni k výkonu trestu a nejsou soudem shledáni vinými, ale přesto není vhodné, aby se tyto osoby (alespoň prozatím) pohybovaly na svobodě. Může jít o osoby podezřelé z nějakých trestných činů, ale někdy je do vazební věznice umístěn i již odsouzený člověk, který čeká na nástup svého trestu v klasické věznici. Takových vazebních věznic najdeme v České republice rovných deset a liší se jen v detailech (například ve svých kapacitách, vybavení či v tom, zda jsou určeny pro lidi každého pohlaví nebo třeba jen pro muže, případně jestli jsou určeny i pro mladistvé osoby).

Klasické věznice

Klasických věznic, kam se dostávají právoplatně odsouzené osoby, aby si tu odpykaly své tresty odnětí svobody, je v České republice více – aktuálně dvacet pět. Některé jsou určené výhradně pro ženy, což jsou takzvaně ženské věznice. Jiné jsou pro všechny. Liší se stupněm své ostrahy či různými odděleními, kam lze umisťovat vězně s určitými specifickými potřebami. Podívejme se proto na několik nejznámějších a nejstřeženějších českých vězení.

Valdice

Mezi nejznámější věznice patří například ta ve Valdicích, kde mají zvýšenou ostrahu pro muže odpykávající si delší tresty, ale také pro recidivisty, lidi odpykávající si doživotní tresty či nějakým způsobem nebezpečné odsouzené. Zvýšená ostraha tu platí i pro lidi, kteří nutně potřebují zvýšenou detenci.

Mírov

Další známou a velmi přísně střeženou věznicí je ta v Mírově na Šumpersku, kde je také zvýšená ostraha pro odsouzené. Nedostávají se sem drobní zlodějíčci, ale většinou hlavně odsouzení, kteří potřebují více hlídat, protože si za své trestné činy odpykávají doživotní tresty, případně odsouzení s psychickými poruchami a poruchami chování.

Věznice Opava

Zvýšená ostraha je i ve věznici v Opavě, kam jsou umisťovány hlavně ženy (a to ať už provedly cokoliv a ať jsou odsouzeny na jakýkoliv počet let), mají tu speciální oddělení pro drogově závislé vězně a také sem jsou umisťováni odsouzení mladiství.

Věznice Horní Slavkov

Tato věznice je specifická v tom, že zvýšený dozor je zde umocněn ještě neobvyklou architekturou věznice, protože zabezpečení má i technickou formu a jsou zde bezpečnostní stavební prvky. Jsou sem umisťováni jen muži, nikoliv mladiství, a nejsou zde lidé s doživotními tresty či s tresty přesahujícími 15 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close