Auto

Nejdou otevřít dveře u Octavie

Motoristy na jejich cestách může potkat celá řada nepříjemností a větších či menších závad. Mezi ty, které neohrožují nikoho na životě, ale dokážou pěkně potrápit, patří zaseknuté dveře, které nejdou žádným způsobem otevřít. Co s tím lze dělat?

Octavia je oblíbená, ale často má i řadu problémů.

Dveře se mohou zaseknout u jakéhokoliv typu auta, ale v tomto textu se zaměříme zejména na Škodu Octavia, jejíž řidiči tuto závadu také občas řeší. Největší potíž tkví v tom, že se vám takhle mohou vzepřít kterékoliv dveře a to naprosto kdykoliv a nečekaně. Najednou zjistíte, že je nedokážete odemknout dálkovým odemykáním, klíčkem ani klikou zevnitř. Zkrátka jsou nadobro uzamčené a protestuje i zámek v nich umístěný, který vám při pokusu o jeho hrubé přemlouvání klade znatelný odpor. První pomocí je použít k nastoupení a vystoupení jiné dveře, protože potíž se obvykle týká jen jedněch (není to žádný centrální, společný problém, ale chyba v jednom konkrétním dílu). Příčin, proč k tomu dojde, může být několik, ale nejčastěji jde jen o jednu – vadné lanko kliky na otevírání dveří.

Jak na opravu

Pokud se vám něco podobného přihodí, máte jen dvě varianty řešení – buď auto zkusíte dát do autoservisu a necháte vše na profesionálních mechanicích, kteří vás potíže určitě zbaví, ale připlatíte si za to, nebo to zkusíte vyřešit sami a mnohem levněji. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, vězte, že se budete muset dostat do útrob problémových dveří. A to samozřejmě zevnitř, protože zvenku zámek jen těžko rozmontujete. Takže se nejprve musíte vhodně usadit u rozbitých dveří a připravit si základní nářadí. Příliš toho potřebovat nebudete, protože v zásadě vám stačí dostat se pod tapece.

Povolit šouby

Nejprve pořádně prohlédněte dveře a zjistěte, kde jsou umístěny šrouby držící tapece. Vezměte si vhodný šroubovák a šrouby uvolněte, čímž se vám podaří odstranit krycí plast. Pokud nejste v místě, kam se potřebujete dostat, odstraňte těsnící gumy a najdete pod nimi další šrouby, které je nutné odstranit. Vzápětí byste měli vidět kabely, které vedou k zámku. Můžete je zkusit prohýbat a zjistit, jestli některý není uvolněný. Pokud ne, dostaňte se až k zámku, respektive k mechanismu kliky. Tam hledejte tenké lanko, které slouží k jejímu otevírání a zavírání.

Problém lanka

Potíž lanka kliky tkví v tom, že je tenké a časem se může opotřebovat. Tedy začne se třepit a nefunguje už tak, jak má. Případně se může přímo přetrhnout, takže klika je rázem zcela nefunkční. Může se ale i stát, že lanko se jen někde nedopatřením zasekne, takže vám v takovém případě stačí jen uvolnit ho. Stává se i to, že je uvolněné a je třeba více ho napnout, nebo je naopak příliš utažené a neplní tak svou funkci (to se stává v případě, že měníte kliku a je lanko špatně nainstalováno).
Pokud nestačí jen drobná úprava, musíte koupit nové lanko a upevnit ho namísto toho původního. Pakliže jste vše udělali správně, můžete pouhým zatažením za lanko zjistit, jestli klika správně funguje a otevře dveře.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close