Nejchudší státy světa
Některé státy světa patří k bohatým, jiné zase k chudým. Ty nejchudší země se nacházejí většinou na africkém kontinentu a patří mezi takzvané rozvojové státy. Mají často řadu společných rysů a musí se do nich dovážet humanitární pomoc, což ale většinou stejně nestačí.
V mnoha chudých státech vládne dost podobná situace. Většina obyvatelstva nemá dostatečné vzdělání a jejich finanční situace je velmi špatná. Celkově jsou tyto země hodně zadlužené, většina jejich hospodářství spoléhá na zemědělství, politická situace je nestabilní a mnohdy tu vládne i hladomor a šíří se různé nemoci, protože není dostatečně rozvinuta infrastruktura a není dostatečné zásobování potravinami ani léky. Lidé na ně obvykle navíc ani nemají dost peněz a živí se spíš svépomocí a tím, co si sami vypěstují. Ocitají se v začarovaném kruhu, ze kterého jen málo z nich najde únik a cestu do lepšího světa.
Madagaskar, Mosambik, Burundi…
Nejprve si vyjmenujme několik těch nejchudších států, které kde na světě najdeme. U některých vás to možná překvapí, u jiných naopak. Takovým nečekaných „chuďasem“ je například ostrovní stát Madagaskar, který většina z nás zná z amerického animovaného filmu, případně tam možná ledaskdo byl na úchvatné exotické dovolené. Ale faktem je, že Madagaskar patří k nejchudším státům světa, polovina malých dětí trpí podvýživou a pracující obyvatelé si většinou vydělají v průměru jen jeden dolar denně.
K dalším velmi chudým zemím patří Somálsko, Mosambik, Burundi, Eritrea, Guinea, Malawi, Niger, Kongo či Středoafrická republika.
Nejchudší stát světa
Spousta států je chudých, řada se potýká s kriminalitou, válkami, hladomorem a neléčitelnými nemocemi. Ale který stát je na tom úplně a naprosto nejhůř? Podle všeho je to Středoafrická republika, která se nachází opravdu zhruba uprostřed afrického kontinentu a kde žije okolo čtyřech a půl milionu lidí. HDP je zde pouhých 656 dolarů na jednoho obyvatele za rok a tři čtvrtiny obyvatel se nacházejí pod hranicí chudoby. Tyranizování žen, černý trh, obchod s lidmi či nucené práce jsou zde naprostým normálem.
HDP
To, jak bohatý či chudý je který stát, se nejlépe určuje podle HDP, tedy podle hrubého domácího produktu přepočítaného na obyvatele. Je to nejpřesnější faktor, který má výpovědní hodnotu o hospodářské situaci v každé zemi na světě. Některé statistiky poměřují státy podle celkového státního hrubého domácího produktu, ale to nemusí být vždy přesné, protože každý stát má jiný počet obyvatel i jinak rozloženou kupní sílu. Proto se pro sestavování žebříčků světové chudoby také často využívá takzvaná parita kupní síly (označována také jako PPP).
Nejchudší státy
Koho zajímá přesný žebříček nejchudších států světa, tak tomu je zde seřadíme od nejchudšího. Teoreticky první pozici obsazuje Somálsko, ale jeho přesný HDP není dokonale spočítaný, proto se na první příčku obvykle zařazuje již zmiňovaná Středoafrická republika. Poté je to takto:
Demokratická republika Kongo
Burundi
Libérie
Niger
Malawi
Mosambik
Guinea
Eritrea
Madagaskar
Foto: Pixabay