Neevidovaná doba důchodového pojištění
Těšíte se na důchod a najednou k vlastnímu překvapení zjistíte, že vám ho stát nechce přiznat? Nebo vám ho hodlá zkrátit? Jak je tohle možné? Možná se u vás přihodila „chyba“, kterou můžete najít pod názvem neevidovaná doba důchodového pojištění. O co jde?
Jak asi tušíte, musíte si v průběhu života platit takzvané důchodové pojištění. Není to přitom sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Pokud studujete nebo pokud jsou ženy na mateřské či rodičovské dovolené, tak tato pojištění platí stát. V zaměstnání se zase o jejich strhávání z vaší mzdy stará zaměstnavatel.
Problémy s placením
Problém může nastat, pokud jste OSVČ a nepohlídáte si placení důchodového pojištění. Nebo pokud často střídáte práce, pracujete na částečné úvazky, chodíte na brigády a tak dále. V tu chvíli se záznamy o vašem placení nejen mohou někde na cestě mezi vaším přivýdělkem a Českou správou sociálního zabezpečení ztratil, ale možná ani nikdy neexistovaly a pojištění jste si po nějakou dobu (možná omylem) neplatili.
Nutná doba pojištění
Abyste mohli nastoupit do starobního důchodu a dostali jste nárokovanou penzi v plné výši, musíte nejprve splnit několik podmínek. Zaprvé musíte dosáhnout důchodového věku – ten se sice v průběhu času mění a do budoucna bude nejspíš stoupat, ale aktuálně platí, že u lidí narozených po roce 1971 je důchodový věk 65 let (u starších o něco méně, vždy se ale řídí podle tabulek ČSSZ). Zadruhé musíte po přesně daný počet let pracovat a odvádět státu důchodové pojištění, abyste pak na důchod vůbec měli nárok.
Platí, že doba důchodového pojištění musí být 35 let. Toto pravidlo začalo platit po roce 2018 a týká se jak žen, tak mužů. Pokud vám byť i jeden rok chybí, je to problém.
Neevidovaná doba důchodového pojištění
To, kolik let jste odváděli České správě sociálního pojištění důchodové pojištění, si můžete ověřit právě na této instituci. Přesně vám tam také sdělí, zda vám nějaká doba chybí a jaké období v evidenci není. Na vás je, abyste doložili, že jste v tu dobu někde pracovali, studovali, byli na vojně a tak dále, takže důchodové pojištění za vás zkrátka být nějakým způsobem odváděno být muselo – jen chybí v systému.
Obvykle se dokládá chybějící doba pojištění z nějakého zaměstnání, z vojenské nebo civilní služby, ze studia, z doby péče o dítě do 4 let jeho věku nebo z doby péče o osobu závislou na péči jiné osoby.
Jak doložit neevidované důchodové pojištění
Pokud víte, že v daném období bylo důchodové pojištění placeno, poradí vám na ČSSZ, jak tuto skutečnost doložit. Návod ostatně najdete i na jejich webových stránkách.
Co se týká zaměstnání, tak nejjednodušší je kontaktovat zaměstnavatele a požádat ho o doplnění chybějících informací přímo u ČSSZ. Pokud už firma neexistuje, předáte své doklady ze zaměstnání přímo ČSSZ a ta se vše pokusí dohledat.
Co se týká služby v armádě, tak o příslušné doklady můžete požádat buď přímo na Ministerstvu obrany ČR, případně na některém krajském vojenském velitelství, kde vám vydají Potvrzení o vojenské službě.
Dobu studia doložíte buď potvrzením od příslušné školy, případně konečným vysvědčením či diplomem.
Doba strávená doma s dítětem do 4 let věku se obvykle dokládá pouze čestným prohlášením a prokázáním, že jste o dítě pečovaly a máte k němu právní vztah (například tedy rodným listem).
Pokud jste pečovali o jinou osobu, která na vás byla po tu dobu závislá, doložíte to rozhodnutím místně příslušné OSSZ, která ho vydá na základě pokynu ČSSZ.
Chybějící důchodové pojištění
Nemáte, jak doložit roky placení důchodového pojištění? Nebo vám skutečně chybí? V tom případě je ideálním řešením doplatit si chybějící roky, čímž vám vznikne plnoprávný nárok na starobní důchod. Nebo budete ještě po nutnou dobu dál pracovat. Případně vám po dosažení důchodového věku bude důchod podle přesně nastavených pravidel krácen.
Foto: Pixabay
mám už 10 let invalidní důchod 2stupne mám oddělánych 15 let kdy si mám zažádat o starobní důchod?