Nebankovní hypotéka
Nebankovní hypotéka je produkt pro ty, kterým z nějakých důvodů nebyla schválená klasická bankovní hypotéka.
Každý si chce zařídit vlastní bydlení. Našetřit na vlastní bydlení je v dnešní době témař nemožná. Proto většina lidí využívá k získání peněz bankovní hypotéky. Bankovní hypotéka má ale svá pravidla a je důležité mít dostatečný příjem ( dobré je mít přes 20 000 Kč, pod 20 000 Kč už je to z bankovní hypotékou těžké) a nemít záznam v bankovním registru dlužníků. Tam jste se mohli dostat, pokud jste měli v minulosti problém se splácením určitěého uvěru či leasingu či jiné půjčky. Lidé kteří nemají dostatečný příjem na klasickou bankovní hypotéku či mají záznam v bankovním registru dlužníku, mají další možnost a to je využití nabídek nebankovních společností a jejich produkt nebankovní hypotéka.
Nebankovní hypotéka výhody
Nebankovní hypotéka má dvě velké výhody, že ji dostanou i lidé kteří by na normální hypotéku nedosáhli a nemohli by si tak pořídit vlasní bydlení a museli by bydlet stále v pronájmu. Nebankovní hypotéka je produkt dá se říci skoro pro každého, protože podmínky pro ní splní skoro každý. Vyřížení nebankovní hypotéky je většinou o dost rychlejší než vyřízení klasické hypotéky od banky. Většinou si můžete o ní zažádat přes on line formulář a hned vám odpoví jaká nebankovní hypotéka by byla pro vás.
Nebankovní hypotéka nevýhoda
Každá strana má rub a líc a proto i nebankovní hypotéka má své četné nevýhody. Mezi základní nevýhody patří bezesporu vyšší úrok. Běžně bývá až dvojnásobný oproti bankám. U klasických bank se úrok pohybuje okolo 5 %. U nebankovních společností můžete očekovát úrok z nebankovní hypotéky okolo 10 %. U menších společností můžete zaznamet i vyšší úroky, třeba i 15 %. Nebankovní hypotéka má většinou také větší poplatky za vedení vašeho účtu u nebankovní společnosti.
V případě problémů se splácením u většiny nebankovních společností začínají naskakovat nevýhodné penále. Někdy jsou tady ty penály u nebankovních hypoték doslova likvidační, chtělo by se říci lichvařské.
V případě že už nebude schopni splácet ( například ztráta zaměstnání či dlouhodobá nemoc), tak nebankovní společností dokážou postupovat hodně tvrdě a dlužnou částku si prostě vymůžou. Vaše Nebankovní hypotéka se poté může stát váší noční můrou.
Nebankovní hypotéka – rady na závěr
Nebankovní hypotéka se musí dopředu dobře promyslet jak pro vás bude výhodná. Hlavně když budete podepisovat smlouvu, přečtěte si komletně celou smlouvu i to co je malinkými písmenkami. To co je malinkými písmenkami je většinou úplně nejdůležitější. Nebankovní společnosti tak chtějí skrýt například nepříjemné penále či rozhodční doložky atd. Pokud nebudete moci smlouvu přečíst či nebudete něčemu zcela rozumět v žádném případě smlouvu nepodepisujte, později by jste toho mohli litovat.
Na jednání s nebankovní společností se dobře připravte, dobré je si na internetu zjistit alespoň základní informace o nebankovní hypotéce. Na jednání hlavně nesmíte podlehnout jejich psychickému nátlaku. Například že spěchají, abyste to rychle podepsali.
Foto: Pixabay