Důchody

Nárok na vdovecký důchod

Stala se smutná událost – váš manžel či manželka odešli na věčnost. Čeká vás teď mnoho nepříjemných povinností spojených se zařizováním posledního rozloučení a dědictvím. Je to období velice těžké a podpora rodiny či přátel je moc důležitá. Až se dostanete z nejhoršího, začnete uvažovat prakticky. Co si teď počít a jak žít dál? Jak vyjít s financemi a o co se postarat? Je možné, že budete mít nárok na vdovský důchod, který vám pomůže alespoň na chvíli srovnat se finančně s novou situací. Za jakých podmínek ho můžete získat?

Podmínky získání

Na vdovský (pozůstalostní) důchod máte nárok tehdy, pokud váš zesnulý manžel či manželka pobíral starobní či invalidní důchod, nebo k datu úmrtí splňoval kritéria odchodu do důchodu. Dále bude vyplácen tomu, komu životní partner zemřel v důsledku pracovního úrazu.

Důležitá je skutečnost, že vdovský důchod náleží jen osobám, které žili v manželství – tedy nevztahuje se na registrované partnery či druhy a družky. Na druhou stranu, společné bydliště manželů není podmínkou. Pokud však v průběhu vyplácení vstoupíte do nového manželství, ztrácíte na vdovský důchod nárok.

Na rok nebo delší dobu?

Standardně se pozůstalostní důchod vyplácí po dobu jednoho roku od úmrtí manžela / manželky. Jsou však případy, kdy může být tato doba prodloužena. Jaké podmínky je pro to nutné splňovat? Kritéria pro přiznání dočasného vdovského důchodu a zároveň:

–          pečujete o nezaopatřené dítě / děti,

–          pečujete o dítě závislé na péči další osoby

–          staráte se o své rodiče či rodiče manžela, kteří jsou plně závislí na péči další osoby a žijí ve společné domácnosti,

–          jste plně invalidní,

dosáhli jste důchodového věku pro starobní nebo vdovský důchod.

Důchodový věk pro trvalý vdovský důchod je aktuálně o 4 roky nižší, než věk pro odchod muže do důchodu.

Pokud nesplňujete zatím podmínky pro trvalý vdovský důchod, ale splníte alespoň jednu do dvou let od ukončení pozůstalostní penze, můžete požádat o obnovení vyplácení.

Výpočet výše důchodu

Výše důchodu se skládá ze základní výměry (aktuálně 2440 Kč), která je stejná pro všechny typy důchodů. Druhou částí je individuální procentní výměra – ve výši poloviny procentní výměry starobního důchodu, který pobíral (měl nárok pobírat) váš manžel / manželka předtím, než zemřel.

Pokud máte současně nárok na vdovský a starobní důchod, pak se vyšší z důchodů pobírá v plné výši a z druhého se vyplácí polovina procentní výměry.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close