Podnikání

Náležitosti faktury

Každá faktura, kterou vystaví konkrétní živnostník, anebo soukromá společnost, musí mít jednoznačně konkrétní náležitosti. Faktura je ostatně specifickým dokladem, u něhož je nezbytné řídit se různými zákony. Podle nich musí faktura obsahovat určité údaje, bez nichž se jedná o neplatný papír, který je z pohledu daní a čehokoli dalšího naprosto zbytečný. Pokusme se tedy shrnout všechny náležitosti faktury, a to z úhlu pohledu hned několika různých zákonů. Přesně tak uvidíme, jaká má faktura být, aby byla platná.

Co u faktury vyžaduje obchodní zákoník

Obchodní zákoník o náležitostech faktury hovoří celkem jasně, a to v paragrafu 13a. Hovoří se tady všeobecně o náležitostech obchodních listin. Jedná se jak o faktury, tak i o obchodní dopisy a neposlední řadě i o smlouvy a jiné důležité listiny. V první řadě musí být na faktuře uvedeny údaje o firmě a jejím jménu čí názvu. Bez těchto údajů nelze fakturu vystavovat. Dále je velmi důležité na faktuře uvést sídlo anebo místo podnikání. V neposlední řadě nelze zapomenout ani na identifikační číslo osoby označované jako IČO. Podnikatelé, již nejsou zapsaní v obchodním rejstříku, musí na faktuře uvést i další důležitá data týkající se registrace do některé z ostatních evidencí.

Údaje, které vyžaduje živnostenský zákon

Živnostenský zákon také vyžaduje na fakturách určité konkrétní náležitosti. Samotný § 31 odst. 14 říká, že podnikatel musí na žádost každého zákazníka doklady o tom, že prodal zboží, anebo poskytl určité služby. Na dokladu musí být v každém případě označeno jméno podnikatele. Důležité je samozřejmě identifikační číslo a v neposlední řadě i dané datum prodeje zboží či poskytování služby. Dále je nutný i název zboží anebo konkrétní služby. Nejčastěji je vydávána právě faktura anebo paragon.

Občanský zákoník hovoří jasně

Pokud se jedná o prodej koncovému zákazníkovi, musí se vše řídit občanským zákoníkem. Tady je nejdůležitější ustanovení § 620 odst. 3. To hovoří jasně o tom, že na žádost spotřebitele musí prodejce vystavit fakturu týkající se daného typu zboží či služby. Mimo tuto fakturu potřebuje ještě daný prodejce vystavit záruční list. U většiny společností vše funguje tak, že záruční list je totožný se samotnou fakturou. Na základě vystavené faktury probíhá i reklamace. V záručním listu, tedy vlastně i faktuře, musí být uvedeno jméno a příjmení či název prodávajícího subjektu. Dále nelze opomenout ani identifikační číslo podnikatele a sídlo fyzické osoby anebo právnické osoby v případě větší společnosti. Samozřejmostí na takovéto faktuře fungující i jako záruční list musí být uveden i konkrétní přesný druh zboží. Na základě identifikace zboží oběma stranami, pak dochází k reklamaci.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button