Nakupování

Nákupy v Polsku

Máte-li to blízko do Polska, pravděpodobně přemýšlíte nad tím, zda by se vám nevyplatilo jezdit nakupovat za hranice. Občas se sice doslechneme, jak kvalita polského zboží nestojí za nic, ono to ale není takové, jak se na první pohled zdá. Češi, kteří tam nakupují (a že jich je), tohle vědí. Co se tedy vyplatí v Polsku nakoupit?

Do Polska za oblečením

Tak, jako se do Německa jezdí pro potraviny, drogerii a dětskou výživu, jezdí se do Polska nakupovat oděvy, boty či kabelky. Poláci si v tomto sortimentu bez potíží udržují ceny i o 30 % levnější, než známe my u nás. A to přitom ve stejných buticích.

Pamatuji dobu, kdy moje babička jezdívala autobusem se zájezdem na nákupy do této země. A vozila samé krásné kousky s cenami, o kterých se nám tu jen zdálo. Tyto zájezdy jsou stále v kurzu, městečka jako Kudowa Zdroj u Náchoda, Klodzko, Wroclaw nebo Polský Těšín jsou často plná českých shopping turistů.

Velmi široký sortiment

Nejen oblečení ale Češi v Polsku nakupují. Sortiment, který si z této země vozí domů, je mnohem širší. Nejvíce se tedy nakupuje:

–          potraviny (ovoce, zelenina, mléčné výrobky, uzeniny)

–          potřeby pro kutily (obchod Castorama)

–          květiny a věci na zahradu

–          společenské oblečení

–          oděvy, boty, kabelky

–          brýle

–          nábytek z masivu od místních výrobců

–          stavební materiál

–          sanitární keramika

–          náhradní díly na auto – moto

–          elektronika

–          dětské zboží – kočárky, postýlky aj.

Mnohé ceny jsou skutečně o třetinu nižší, platí to zejména u stavebního materiálu, oblečení, kočárků. Například zmiňovaný kočárek u nás stál přes 12 tisíc, tentýž z Polska jsme si dovezli o 4 tisíce levnější. Za čím už se naopak nevyplatí jezdit, je benzín.

Trhy jsou minulostí, dnes se jezdí do nákupních domů

V minulosti jezdili Češi nakupovat převážně na polské tržnice. Dnes jsou sice trhy též vyhledávané, ale mnohem méně.  Čím dál více Čechů, kteří jedou do Polska individuálně – tedy bez zájezdu, rozšiřují svůj záběr i na nákupy v klasických supermarketech a obchodních domech.

Jednak tu seženou vše potřebné, mají tu větší výběr a klid na nákup, jednak je pro ně pohodlnější netlačit se v davech na tržištích. Kromě toho bez větších problémů zaplatíte kartou, takže nemusíte měnit českou korunu za zlotý. Na tržišti s kartou nepochodíte.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close