Student

Motto na šerpu

Maturita je nejdůležitější událostí v životě každého středoškoláka. A tak je jasné, že každý před ní (aspoň trochu) znervózní. Ale ještě než dojdete k samotné maturitě, čeká vás další velká společenská událost – maturitní ples. A s ním spoustu zařizování a plánování. Jaké dát motto na šerpu? Co nesmí chybět?

Jaké dát motto na šerpu?

Šerpa patří k tradici maturitních plesů. Maturanti i další hosté na maturitní ples přicházejí ve společenských šatech, ale v jednom bodě dochází k takzvanému šerpování maturantů. Typicky ředitel dané školy každému maturantovi navlékne šerpu, pogratuluje mu k dosavadnímu studiu a popřeje hodně štěstí u maturity. Je to slavnostní a velmi symbolický akt, který z běžného středoškoláka dělá maturanta.

Motto na šerpu

Šerpa může být zcela bez jakéhokoliv nápisu motta či čehokoliv jiného. Není to nutnost. Ale faktem je, že většina maturantů si svou šerpu schovává na památku, a tak je hezké mít na ní i něco napsáno. Jenže co? Text na šerpě může být zcela klasický a vážný – například nápis „maturant“ nebo „maturanti“ a ročník. To jako upomínka na maturitní ples zcela postačuje. Ale protože středoškoláci jsou většinou vtipálci, nespokojí se s průměrnými, obyčejnými šerpami s textem „maturant 2024“. Chtějí mít na šerpě něco originálního. A co se tedy hodí jako motto na šerpu?

Třídní hláška

Každá třída má svoji hlášku. Nějaké slovo či větu, kterou používá každý a která už s danou třídou úplně splynula. Nebo třída dostala od učitelů za určité specifické chování přezdívku, která už vešla ve škole ve všeobecnou známost. Takže namísto klasického nápisu na šerpu „maturanti“ tam klidně můžete nechat natisknout tuto hlášku, přezdívku a tak dále.
Důležité je uvědomit si, že text na šerpě bude pro každého maturanta totožný – nechat dělat dvacet až třicet rozdílných šerp by totiž nejen vyšlo velmi draho, ale zároveň by při slavnostním šerpování mohl nastat zmatek a každý by dostal jiný text, než očekával.

Vtipný citát

Pokud pro vaši třídu není nic takového typické, tak můžete hledat různé vtipné texty, které už mělo spousty maturantů před vámi a které pobaví jak maturanty, tak jejich spolužáky, stejně jako učitele. Něco pravdy na nich totiž bývá a přitom jsou úsměvné. Nikdy by ale neměly být drzé nebo urážlivé.

K velmi oblíbeným mottům na šerpu patří například: „Někdo září, někdo v září.“ „Vím, že nic nevím.“ „Mnoho povyku pro nic.“ „Končíme, abychom začali.“ „Dutej, ale přezutej“. „Plačte, géniové odcházejí.“ „Dutý sudy nepotopíš!“ „Veni! Vidi! Vici?“ „Carpe diem!“ „Komedie skončila, tleskejte…“ „Neuč se! Život tě naučí.“ „Není důležité umět, ale zúčastnit se!“ „Kdo nezažil, nepochopí.“

Tisk motta na šerpu

Našli jste to pravé motto, které vystihuje váš ročník? Shodli jste se na něm jakožto celá třída? Teď je na čase nechat ho natisknout na šerpy. Není dobrý nápad koupit šerpy a psát tam motto fixou. Šerpy prodává mnoho e-shopů, ale seženete je i v kamenných prodejnách. Vyberete si barvu podle svého vkusu, typ písma, barvu písma, styl písma. Motto na šerpu vám natiskne prodejce na přání. A cena šerpy na maturitní ples? Ta se pohybuje okolo 60 korun. Při větším množství můžete získat slevu – ale při speciálních požadavcích (například třpytivé efekty) vás může vyjít o několik desetikorun dráž.

Materiál šerpy

U výběru šerpy na ples nepodceňujte ani materiál. I na něm totiž záleží. Jeden večer maturitního plesu přežije jakákoliv šerpa – ale pokud chcete, aby vám i ve skříni vydržela dalších 30 let, měla by být z kvalitního materiálu. Nemluvě o tom, že kvalitní materiál i lépe vypadá. Typické jsou proto saténové šerpy, případně taftové šerpy.
A sáhnout můžete i po stužkách – na některých školách je totiž tradice, že maturanti na plese dostávají šerpy, zatímco „prváci“ stužky na oslavu počátku studia.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button