Zvířata

Morče nepije

Všechna zvířata potřebují vodu, aby nebyla dehydratovaná a posléze neuhynula. Platí to i pro morčata. Takže pokud morče nepije a trvá to už několik dní, měli byste zbystřit, protože s ním něco není v pořádku.

Jak moc pijí morčata?

Morče toho za běžných okolností tolik nevypije. Ale určitě víte, jak moc pije, a to ať má speciální pítko nebo vodu v misce. Zvlášť pokud ho krmíte zejména suchým žrádlem, jako je speciální směs pro morčata, granulát nebo seno, potřebujte vodu. Pokud mu naopak dáváte hodně zeleniny, která je na vodu hodně bohatá, tak zřejmě pije méně, protože do těla dostává hodně tekutin už ze své stravy. Ale najednou se může něco změnit – vy vidíte, že morče nepije.

Morče nepije, žere

Všímáte si, že vaše morče nepije nebo pije výrazně méně, ale přitom žere úplně normálně? V tom případě se až tak nemusíte stresovat. Pokud morče nežere, je to obvykle známka nějaké nemoci – a pakliže to trvá několik dní, je nutné navštívit s ním veterinárního lékaře. Pokud má ale chuť k jídlu, není apatické a neschovává se, nejspíš to nic až tak vážného nebude. Zvlášť pokud má vodu i ve své stravě a tu konzumuje. Zkuste mu proto nabídnout čerstvou vodu v misce a jiný typ sušší stravy, abyste viděli, jestli začne pít.

Morče nepije

Předtím morče občas pilo, teď nepije vůbec. Ve stravě přitom tekutin až tolik nemá, protože ho krmíte spíš zrním a granulemi. V tom případě je někde problém. Den či dva bez vody mu až tolik nevadí – ale pokud morče nepije třeba týden, už mu hrozí silná dehydratace a návštěvu veterináře byste neměli odkládat. Veterinární lékař ho vyšetří a případně mu může tekutiny dodat například s pomocí infuze. Pokud zjistíte, že je morče nemocné, můžete s ním rovnou řešit i další postup.

Morče v přírodě

Přinesli jste si domů morče a s chovem morčat ještě nemáte zkušenosti? V tom případě vás možná zaráží, že morče skoro nepije. Je nemocné? Kde děláte chybu? Nevyhovuje mu voda nebo pítko? Mělo by raději misku nebo se mu miska naopak nezamlouvá? Hlavně klid. Jak už jsme popsali výše, pokud morčeti dáváte denně čerstvou zeleninu a ovoce, na kterých si rádo pochutnává, tak je zřejmé, že získává dostatek tekutin právě z potravy a nemá pocit žízně. Je třeba uvědomit si, jak žije morče ve volné přírodě – i tam konzumuje především trávu, listy nebo různé výhonky, ze kterých do těla dostává i tekutiny. Takže ani ve volné přírodě morče tolik nepije.

Pomoc morčeti

Vaše morče vždycky pilo a najednou už několik dní nepije? A přitom jste mu stravu nijak neměnili. V tom případě je zřejmě někde chyba a morčeti skutečně hrozí dehydratace. Prvním krokem by měla být návštěva veterináře. Ještě předtím ale můžete morčeti pomoci, aby do těla dostalo více tekutin. Zaprvé mu přisuňte blíž misku s čerstvou vodou, ať má možnost se napít. Pomáhá také, pokud mu do vody přimícháte glukózu, která mu pomůže srovnat hladinu vody v těle a elektrolyty. Podobně je pro morče v takovém okamžiku přínosná i sodovka. A snažte se dodat mu minerály, protože kvůli nedostatku tekutin mu chybějí i ty. Pokud morče odmítá pít, a to i když se mu snažíte třeba vpravit vodu do čumáčku injekční stříkačkou, může mu veterinář dodat tekutiny nitrožilně – podobně jako se to dělá u dehydratovaných lidí.

Léky

Existují i speciální léky pro morčata, které jim pomohou a zabraňují dehydrataci, přičemž morče zase dostane chuť pít. Tyto léky opět může předepsat jen veterinární lékař a jejich podání morčeti může být trochu boj. Neděste se toho ale a vytrvejte, ať je vaše morče zase brzy zdravé.

Nadměrné pití morčete

A pozor, může vás potkat i opačný problém, a to ten, že vaše morče najednou začne pít hodně. Nepřirozeně hodně. To také není normální stav a měli byste to řešit. Nadměrné pití může opět ukazovat na nějakou nemoc morčete a může jít například i o cukrovku. Takže i v tomto případě neprodleně navštivte veterinárního lékaře.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button