Peníze

MoneyGram – poplatky

Většina z nás má účet v klasické bance, případně využíváme služeb České pošty a hradíme různé poplatky složenkami, nebo nedáme dopustit na hotovost. Ale žijeme v moderní, digitální době, kdy se stále více aktivit odehrává na internetu a přes internet. Proto je možné i využívat k posílání či přijímání peněz různé jiné, specializované služby. Jednou z nich je i MoneyGram.

Posílat peníze dnes můžete mnoha způsoby.

MoneyGram je americká společnost sídlící v texaském hlavním městě Dallas. Nejde o žádnou „rychlokvašku“, firma vznikla už v roce 1940 a od té doby se z ní oddělilo několik dceřinných společností a rozšířila své služby. Ty mohou využívat nejen Američané, ale lidé po celém světě. Jejím prostřednictvím je zejména možné posílat peníze. A je úplně jedno komu je posíláte a kde žije – tedy v jaké zemi. Navíc výhodou MoneyGram je, že adresátovi danou částku může doručit jak bezhotovostně (tedy že mu je pošle na jeho bankovní účet), tak i v hotovosti. Je jen na vás, co si zvolíte. A kromě toho, že celou transakci můžete provést ze svého chytrého telefonu či počítače, může zvolit i tradičnější metodu a zajít na některou z poboček MoneyGram a tam vše vyřídit. Pobočky má po celém světě a několik jich najdete i v České republice.

Nevýhoda – poplatky

Připadá vám to až moc ideální? Ano, není to až tak růžové, protože za služby si MoneyGram účtuje poplatky, a to ne zrovna nízké. Přitom se je ale nesnaží skrývat. Když navštívíte webové stránky provozovatele, máte na horní liště zřetelně napsané jen tři hlavní položky: najít umístění, odhad poplatků a sledovat přenos. Pod první položkou se nachází mapa poboček a jejich seznam, a to v jakékoliv zemi či městě si zadáte. Pod druhou položkou je pak to, co každého zajímá – poplatky. V několika krocích si v jednoduché kalkulačce zjistíte, kolik vás bude odeslání peněz stát.

Výpočet poplatků

Jak na to? Pokud si odkaz rozkliknete, dostanete se na stránku s několika políčky s rolovacími menu. Nejprve si musíte vybrat odpověď na otázku, kam chcete peníze posílat. Zvolíte si zemi odesilatele i zemi příjemce (není třeba nic psát, jen vybrat z nabídky, která se otevře po rozkliknutí). O řádek níže pak zvolíte způsob, jak budou peníze příjemcem přijaty – tedy zda mu budou poslány na bankovní účet nebo zde mu budou vyplaceny v hotovosti. Poté kliknete na možnost „Další“ a na nově otevřené stránce vypíšete částku, kterou chcete poslat. Jakmile to učiníte, objeví se vám o řádek níže zeleně napsaný poplatek za převod. A když sjedete ještě níže, máte tam podrobně vypsanou celou transakci – kolik peněz chcete poslat, kolik za to zaplatíte a o jakou částku se bude jednat celkem. Pozor, v této „kalkulačce“ není možné peníze rovnou odeslat, jde jen o zkušební výpočet poplatků, přičemž ty se časem mohou měnit a nemusejí být stále stejné.

Kolik zaplatíte?

Podívejme se na pár konkrétních příkladů poplatků. Pokud pošlete někomu z ČR do ČR 100 korun a budete to chtít vložit na účet, zaplatíte navíc poplatek 200 korun. Pokud budete tutéž částku tamtéž posílat v hotovosti, bude vás to opět stát 200 korun. Pokud se rozhodnete poslat peníze někomu například do Austrálie, je zde pouze možnost hotovosti a k poslaným 100 korunám si připočítáte opět poplatek 200 korun. Pokud pošlete 10 000 korun, bude vás to na poplatcích stát už 600 korun. Za poslaných 100 000 korun si pak připlatíte 4 000 korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close