Auto

Minimální šířka jízdního pruhu

Při jízdě po českých silnicích vás někdy možná napadne, že zatímco některé silnice jsou tak široké, že se na ně spolehlivě vedle sebe vejdou dva kamiony, u jiných máte problém vyhnout se protijedoucímu osobnímu autu. Některé jsou zkrátka širší, jiné užší. Ale copak na šířku jízdního pruhu nejsou zákony?

Ne každý pruh je stejně široký. Jak se v tom ale vyznat?

Je jasné, že jiné to je u dálnic a rychlostních silnic, po kterých se pohybují nákladní automobily, a jiné u malých okresních silniček, kde opravdu někdy musíte zastavit až za krajnicí, abyste se vyhnuli s protijedoucím autobusem (nedej bože potkat na takové silnici kombajn). Jenže je pravda, že na takových malých komunikacích většinou ani nemáte vyznačené jízdní pruhy. Ovšem kde jsou, tam by měly mít určitou, jasně danou šířku, aby se do nich pohodlně vešla všechna vozidla (tedy včetně těch velmi rozměrných).

Odlišné normy

Pokud hovoříme o velkých silnicích (dálnice, rychlostní silnice atp.), tak šířka jízdních pruhů se pohybuje okolo 3,5 metru – respektive taková je vždy šířka levého, tedy nejrychlejšího pruhu. Ostatní mohou být o něco užší, protože při stavbě dálnic a rychlostnic je důležitá celková šířka silnice (teprve pak se na ní totiž kreslí pruhy). Proto se můžete setkat s označením, že silnice má šířku například 27,5 metru.
U silnic nižších tříd bývají pruhy široké okolo 3 metrů. Ale existují i výjimky, protože obce si mohou šířku silnice určit pomocí vlastních norem (jedná se například o silnice uvnitř sídlišť, jednosměrné ulice a tak dále). Tam se může stát, že narazíte na ulici označenou varovnou cedulkou, že šířka je jen 2,25 metru. Existuje i reálný případ silnice, která je obousměrná, a přesto má je jen 3 metry (ano, zde je problém se jakkoliv vyhnout).

Šířka při parkování

O minimální šířce jízdního pruhu se můžeme doslechnout či dočíst zejména v případě, kdy se parkuje na okraji nějaké komunikace (typickým příkladem jsou již zmiňovaná sídliště). Pakliže auto někde zaparkujete a není to na zákazu stání či zastavení, stejně můžete dostat pokutu, a to když nenecháte dostatečně velký průjezd vedle svého zaparkovaného vozu. Musíte totiž vedle sebe nechat alespoň jeden volný jízdní pruh pro každý směr jízdy, přičemž každý musí mít nejméně 3 metry (tedy celkem 6 metrů). Jakmile průjezd blokujete, můžete si vysloužit nejen pokutu, ale můžete způsobit i vážné komplikace – ty znají například posádky hasičských vozů, které mají mnohdy problém projet úzkými uličkami plnými nevhodně zaparkovaných aut, kde už zbývá pro tak velké vozidlo jen minimum manévrovacího prostoru. Proto je třeba při parkování mít na paměti tyto rozměry, jinak můžete nevědomky způsobit více škody než užitku a připravit tak svým sobeckým chováním někoho o život.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close