Platební karty

Minimální platba kartou

Používání platební karty je skvělé zejména proto, že u sebe nemusíte nosit příliš velkou hotovost a také nemusíte sčítat jednotlivé položky nákupu, abyste se ujistili, že na to budete mít. I platby kartou ale mají své určité limity, které je dobré znát. Jinak se dostanete třeba až do sporu s obchodníkem. Jak je to například s minimální hodnotou platby kartou?

Obchodník kartu nechce svévolně přijmout? Nevzdávejte se.

V supermarketu jste si nejspíš nikdy nevšimli, že by u pokladny byla vyvěšena cedulka, že se přijímají platby kartou jen od určité hodnoty nákupu. I když budete kupovat jeden rohlík, pokladní vám musí umožnit zaplatit tento nákup vaší kartou (i když se na vás možná bude dívat zvláštně). Ale některé menší obchody přesně takovouto cedulkou disponují a požadují například placení kartou od hodnoty nákupu nad 50 korun. Mají na to právo?

Přežitek minulosti

Podobné zákazy placení malých částek kartou obchodníci využívali hlavně v minulosti. Dnes už je to spíš přežitek a požadavek na nějakou minimální placenou částku už nikde moc nenajdete. A když ano, máte na výběr ze dvou možností. Buď se podvolíte a nižší hodnotu zaplatíte hotově. Nebo budete tvrdošíjně trvat na svém, protože hotovost u sebe nemáte a zboží vrátit odmítáte. Jenže obchodník si může také trvat na tom, že od vás kartu nepřijme. Co teď?

Zásadní spor

Podstatné je, že na to obchodník nemá právo. Nemá žádnou oporu v zákoně, takže je nucen přijmout platbu kartou třeba i za zboží v hodnotě jedné koruny. Pokud to odmítá, je to z čistě praktických důvodů – musí totiž platit pravidelné poplatky za terminál, takže se mu třeba teoreticky nízké platby nevyplatí. Ale pokud byste si trvali na svém a chtěli zaplatit, měl by vám to umožnit. Ve smlouvě, kterou má každý obchodník s poskytovateli platebních karet uzavřenou, totiž jasně stojí, že musí přijímat platby jakýchkoliv částek.

Pomoc inspekce

Pohádali jste se do krve, ale obchodník neustoupil? Pak máte jedinou možnost – podejte na něj podnět u České obchodní inspekce (ČOI). Obchodník totiž zjevně jednal neoprávněně a nejste jistě jediní, komu svým svévolným rozhodnutím zkomplikoval život. Česká obchodní inspekce je povinna tyto podněty prošetřit a možná už brzy tento obchodník zcela změní postoj a začne platby najednou po zásahu inspektorů přijímat.

Maximální platba

Úplně stejné to je i co se týká maximální výše nějaké platby kartou. Obchodník nemůže trvat třeba na tom, že pokud kupujete bazén za 100 tisíc korun, musíte ho platit v hotovosti (to už by navíc i trochu zavánělo praním špinavých peněz). Žádný maximální limit není a obchodník je většinou naopak rád, že vyšší částky převádíte ze svého účtu a nemusí je mít schované v kase.
Nicméně zádrhelem může být limit nastavený na vaší kartě. Každá banka má jiné denní, týdenní či měsíční limity pro placení kartou, přičemž si je můžete i kdykoliv měnit. Ale pokud máte nastavený příliš nízký limit, nebude vám platba umožněna. Jediným řešením je přihlásit se do svého internetového bankovnictví, zvýšit maximální limit a pak teprve platbu provést.

Nutnost zadávat PIN

Když už jsme u těch limitů na platebních kartách, tak v současnosti platí, že pokud učiníte nákup do 500 korun a platíte ho kartou, tak nemusíte zadávat PIN kód. I když platíte dvě koruny, PIN po vás nebude požadován. Ale byť tuto limitní částku překročíte třeba i jen o jednu korunu, už musíte PIN kód zadávat. Je to bezpečnostní opatření využívané kvůli zlodějům, kteří by jinak mohli vaši kartu zneužít k zaplacení vysoké částky. Je ovšem možné, že v budoucnu tento limit ještě stoupne, protože už nyní se o tom vedou debaty – i když zatím nic takového odsouhlaseno nebylo.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button