Práce

MiniJob v Německu

Práce v Německu obyvatele Čech (a i dalších východních zemí) vždycky lákala. Nejen, že je tam větší množství nabídek a naučíte se dokonaleji cizí jayk, ale práce je zde mnohem lépe placená, a to i ta podřadná. Takže se tam jezdí pracovat v první řadě pro peníze. Existuje ale několik forem pracovního poměru, z nichž jedna je takzvaný Mini Job. Jak se v nich vyznat?

Mini Job je většinou nějaká podřadná práce.

Tento pojem – Mini Job – kupodivu není německý, pochází z angličtiny a je i pro Čechy velmi snadno pochopitelný. Je to něco jako malá práce. Tedy nejde o zaměstnání na hlavní pracovní poměr, ale spíš takový „vedlejšák“. Ty známe z českého prostředí a mnoho lidí tady má dvě či tři práce, aby si vydělali dost na své živobytí. Ale není to jen český fenomén, protože Mini Job můžete vykonávat právě i u našich západních sousedů. Má to ovšem své výhody i nevýhody, stejně jako podmínky.

Pravidla Mini Jobu

V Německu je takzvaný Mini Job jasně omezen a vymezen. Jak už jsme řekli, není to hlavní pracovní poměr. Výhoda je, že z této práce nemusíte odvádět daně, což je samozřejmě výhodné i pro poskytovatele Mini Jobů. Pokud pracujete na hlavní pracovní poměr a k tomu si přiberete Mini Job, tak z něj stále nemusíte odvádět žádnou daň. Problém nastává, jestliže k hlavnímu pracovnímu poměru máte Mini Jobů více, pak už je třeba je danit. Ale na druhou stranu, pokud žádný hlavní pracovní poměr nemáte, tak můžete zároveň vykonávat dva Mini Joby.
Další omezení je zde v ohledech na výdělek. Aby šlo o Mini Job, jak ho chápou německé zákony, tak váš měsíční výdělek nikdy nesmí přesáhnout 450 eur. Pokud si vyděláte více, pak už to není Mini Job a musíte svou práci poctivě zdanit. Takže je třeba hlídat si výši příjmů. Pakliže máte zároveň dva Mini Joby, tak můžete mylně předpokládat, že váš výdělek smí být dvojnásobný, aby nepodléhal dani z příjmu, což ovšem neplatí. Tady je stanovena roční společná hranice, a ta nesmí přesáhnout 5 400 eur.

Druhy Mini Jobu

Když už známe podmínky a výhody, řekněme si také, co vlastně ten Mini Job je. Většinou jde o nějakou „malou“ práci, která nevyžaduje plný úvazek, jde o něco jako brigádu. Často jde přesně o ty pozice, kterými běžní Němci pohrdají a nechtějí je dělat, tedy podřadné pozice. Jsou to často právě umývači nádobí, uklízeči a uklízečky, číšníci, prodavači, pracovníci za kasou obchodů, různé pomocné síly, někdy také au pair.

Jak ho získat?

Jak se dá takový Mini Job v Německu získat? Nejvhodnější je aspoň trochu ovládat němčinu a aktivně se o takovouto práci ucházet. Je možné poptat se přímo v obchodech, restauracích a podobně, nebo hledat na internetu. Můžete zkusit české stránky a zadat do vyhledavače heslo „mini job v Německu“. A nebo hledejte přímo na německých pracovních portálech, kde takových nabídek najdete nespočet. Zkusit můžete například oblíbený web Minijob-Zentrale.
Pak už postupujte jako v případě českých inzerátů – odešlete na kontaktní adresu svůj životopis, motivační dopis, případně přidejte svou fotografii. Poté čekejte na pozitivní či negativní odpověď. V případě pozitivní si ale ještě před nadšeným odjezdem za hranice zjistěte, jak je to s povolením k pobytu, pracovním povolením, zdravotním a sociálním pojištěním a tak dále.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close