Měna v Uzbekistánu
Většina států světa má svou vlastní měnu. Než se do nich tedy vydáte na dovolenou, pracovní nebo studijní pobyt, vyplatí se nejen si o měně zjistit podrobnosti, ale i si ji předem směnit za české koruny. Podívejme se, jaká je měna v Uzbekistánu.
Republika Uzbekistán leží ve Střední Asii a sousedí s Turkmenistánem, Kazachstánem, Afghánistánem, Tádžikistánem a Kyrgyzstánem. Jejím hlavním městem je Taškent, který je plný úžasných orientálních památek a míst, která stojí za vidění. Jedná se o typickou orientální zemi, která Evropana nadchne a okouzlí. Žije v ní přes 35 milionů obyvatel, dělí se na 12 provincií a převažují zde muslimové.
Měna v Uzbekistánu
Při příletu do Uzbekistánu je vhodné směnit si místní měnu hned na letišti. Směnárny najdete i ve velkých městech včetně Taškentu. Zato před cestou, v Česku, můžete mít se směnou problém – ne všude se totiž nabízí uzbecký sum. Právě ten je místní měnou a na území této republiky ho snadno směníte třeba za dolary nebo eura. V současnosti je kurz takový, že se 1 uzbecký sum rovná 0,0018 českých korun. Neboli za 1 českou korunu dostanete 550 sumů. V této zemi pak budete za boháče ze západu.
Bankovky a mince
V době, kdy byl Uzbekistán součástí SSSR, platilo se na jeho území ruskými rubly. Po jeho osamostatnění vznikla i nová měna, jíž je právě sum. Někdy se mu ale říká také som. Byl zaveden 15. listopadu 1993 a zpočátku by kurz nastaven velmi zajímavě – 1 rubl se rovnal 1 sumu. Ve směnárnách ho můžete najít pod mezinárodním kódem UZS a 1 sum se dá rozdělit ještě na 100 tijinů.
Jak plyne z aktuálního směnného kurzu, sum není nijak hodnotnou měnou. A proto se v zemi používají bankovky s neuvěřitelnou nominální hodnotou. Jsou jimi 2 000 sumů, 5 000 sumů, 10 000 sumů, 20 000 sumů, 50 000 sumů, 100 000 sumů a 200 000 sumů. Co se týká mincí, ty seženete v nominálních hodnotách 50 sumů, 100 sumů, 200 sumů, 500 sumů a 1000 sumů.
Historie platidla Uzbekistánu
Jak už jsme uvedli výše, samostatná měna Uzbekistánu vznikla až po osamostatnění této republiky. Původně šlo o takzvané provizorní sumy, které byly o rok později nahrazeny už dnešními pravými sumy. Fascinující je, že ještě v roce 2017 došlo k vydání bankovek s úplně novými hodnotami – ty až do té doby nebyly k dispozici a jedná se o ty s hodnotou 10 000 sumů a 50 000 sumů.
Poměrně zajímavý je i vznik názvu této měny. V polovině 13. století v Asii vznikl takzvaný chanát, což byl zvláštní státní útvar. Jeho jméno znělo Veliký stát, ale říkalo se mu také Zlatá horda (nebo i Džučiho lid). V tomto státě i v těch, které se z něj později vyvinuly, se platilo právě takzvanými sumy nebo také somy (šlo o totéž, jen se pro platidlo používaly dva různé názvy). A i když byl v Uzbekistánu oficiálně zaveden rubl, místní mu říkali jednoduše „sum“. Při hledání jména pro novou měnu pak bylo logické, že to budou právě sumy.
Ceny v Uzbekistánu
Asi už tušíte, že až vyrazíte do Uzbekistánu, bude vás tam běžný nákup stát klidně desítky tisíc sumů. Hodnota této měny se totiž v průběhu času neskutečně propadla. Za zmínku stojí, že při jejím zavedení v roce 1994 byl kurz nastaven tak, že se 1 americký dolar rovnal 25 sumům. V roce 2021 se 1 americký dolar rovnal už neuvěřitelným 10 574 sumů. Dnes je to už přes 12 800 sumů.
Za 1 litr obyčejné vody tak klidně zaplatíte okolo 2 000 sumů. Limonáda vás bude stát dvakrát tolik. Pokud budete chtít navštívit místní památky, nemělo by vás překvapit vstupné až ve výši okolo 120 000 sumů. Za jízdu taxíkem pak budete typicky platit okolo 2 000 sumů za každý ujetý kilometr.
Pokud tak u sebe nechcete nosit desítky tisíc sumů, je výhodnější platit kartou. Na mnoha místech ve větších městech to jde. Stačí jen ověřit si, že vaše banka vám to v zahraničí umožňuje. Ušetřit navíc můžete, pokud se dáte do smlouvání. Místní obchodníci jsou na to zvyklí. Jen je potřeba mluvit stejným jazykem – jelikož ale spousta obyvatel dodnes ovládá ruštinu, neměl by to pro většinu cestovatelů z tuzemska být až takový problém.
Foto: Pixabay