USA

Měna v USA

Čím se platí v USA? To je otázka, kterou zodpovídají i žáci středních či základních škol. Většina z nás to minimálně tuší, protože americká měna patří mezi nejznámější na světě. Ano, je to americký dolar. A my se na něj podíváme v tomto textu podrobněji, protože se jedná o velmi zajímavou měnu, která má světovou důležitost.

Měnou USA je americký dolar.

Jak jsme uvedli již výše, měna v USA se nazývá dolar, konkrétně americký dolar (to přízvisko americký je velmi důležité, protože existují například i australské dolary). Oficiální domovský název je United States dollar a značí se pomocí ISO 4217 a zkratky USD. Komu se nechce vypisovat u každé částky slovo „dolar“, ten může používat i oficiálně uznávaný symbol pro tuto měnu, který vypadá takto: $ nebo US$.

Mince a bankovky

Každá měna má pro praktické využití v oběhu různé druhy bankovek a mincí. Ty se v průběhu historie obvykle obměňují, protože jsou raženy jiné mince a či tisknuta jiná vyobrazení na bankovkách. V současnosti ve Spojených státech amerických najdeme mince v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 centů a minci v hodnotě 1 dolar. Co se týká bankovek, tak ty se tisknou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Kurs dolaru

U každé měny se sleduje, jaký je její kurz, tedy jak se mění její hodnota oproti jiným měnám. Když jedete do zahraničí, ať už na dovolenou či na služební cestu, musíte si před cestou směnit peníze ze své domovské měny na tu zahraniční ze státu, kam míříte. A když nějakou dobu sledujete kurzy měn, zjistíte, kdy je nejlepší čas peníze směnit a neprodělat na tom. Ostatně, na obchodování s kurzy měn se specializují i mnozí investoři.
A podle čeho se ty pohyby kurzů určují. Právě podle amerického dolaru. Státy světa mají svou měnu pevně vázanou právě na kurz dolaru, a podle toho, jak se mění hodnota dolaru, tak se mění i kurzy dalších měn. Záleží to na mnoha faktorech a laik se v tom orientuje jen těžko. Podstatné je vědět, že americký dolar je nejpoužívanější měnou v rámci mezinárodních transakcí a řada zemí světa ho využívá také jako takzvanou bankovní rezervu (kromě zlata, které je nejčastější bankovní rezervou, a to pro případ hospodářských potíží daného státu).

Země využívající dolary

Americký dolar se často přisuzuje jakožto měna jen Spojeným státům americkým, ale není to tak úplně pravda. Americkými dolary se dá platit i v mnoha jiných zemích. Někde je přijímají jako platidlo, přičemž mají svou vlastní, jinou měnu. A některé státy americký dolar přímo převzaly a platí jím – mezi ně patří státy Panama, Ekvádor, Salvador, Východní Timor, Zimbabwe a různé ostrovní státy v Tichém oceánu.

Historie měny USA

Americký dolar jakožto měna a oficiální americké platidlo v rámci Spojených států amerických provází Američany v podstatě skoro už od podepsání Deklarace nezávislosti na Velké Británii. Jakožto měna byl americký dolar v USA zaveden 6. července 1785. Od té doby se začal hromadně užívat. Ale protože docházelo k určitým neshodám na skutečné hodnotě jednoho dolaru, tak došlo 2. dubna 1792 k přesnému určení ceny dolaru. V dokumentu nazvaném Mint Act bylo jasně popsáno, že jde o stříbrnou minci raženou výhradně jen státní mincovnou, jejíž hodnota je taková, že 1 dolar se rovná 371 až 416 grainů stříbra. A jelikož se v té době razily i zlaté mince, tak bylo určeno také to, že 10 dolarů se rovná 247 až 270 grainů zlata.
K další úpravě došlo někdy na přelomu 19. a 20. století, kdy byl 1 dolar určen jako jedna dvacetina unce zlata. A hodnota dolaru s ohledem na zlato se v průběhu historie měnila ještě několikrát, a to i ve chvíli, kdy přestaly platit zlaté mince.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button