Práce

Maximální délka nemocenské

Většina z nás onemocní jen jednou za čas a jedná se o krátkodobou pracovní neschopnost. Nemocenská má nově opět platit již od prvního dne nemoci, takže zaměstnanci nebudou nuceni přecházet i krátké virózy. Jenže řada lidí možná přemýšlí nad tím, jak dlouho vlastně nemocní smějí být, aby mohli pobírat nemocenské dávky. Donekonečna to totiž nejde.

Nemoc může trvat rok i dva – a stále máte nárok na peníze.

Pokud onemocníte jen krátce, tak vám nejprve náhradu mzdy vyplácí váš zaměstnavatel. Od patnáctého dne nemoci tuto povinnost přebírá Česká správa sociálního zabezpečení, která ochořelému (či poraněnému – protože i zranění a jeho léčba se počítá) vyplácí nemocenské dávky, tedy takzvanou nemocenskou. Ta je mu vyplacena buď po jeho návratu do práceschopného stavu, nebo – v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti – mu tato dávka pravidelně přichází každý měsíc na jeho bankovní účet, případně mu dorazí formou poštovní poukázky. A tak se nemocný člověk nemusí bát o zajištění svých životních nákladů, protože bez peněz nezůstane. Ale nedostává je doživotně – maximální podpůrčí doba v nemoci je aktuálně 380 dnů. Počítají se přitom všechny kalendářní dny, takže si ji nemůžete chtít přepočítat například jen podle svých běžných pracovních dnů a vynechat ty volné.

Můžete mít prodloužení

Pracovní či jiný úraz či vážná nemoc mohou trvat velmi dlouho a postižený člověk je tak velmi dlouho práce neschopný. Může se proto stát, že vyčerpá výše zmíněnou podpůrčí dobu 380 dní a rázem se ocitne bez prostředků. Ale nemusí tomu tak být. Pokud se předpokládá, že se dotyčný v brzké době zcela uzdraví, může si zajít na Českou správu sociálního zabezpečení, případně vše vyřídit korespondenčně, a požádat o prodloužení nemocenské. To lze učinit až o tři měsíce a navíc o prodlužování můžete žádat opakovaně – tedy i podruhé, potřetí, počtvrté… Ve výsledku se dá klasická doba nemocenské (tedy 380 dnů) prodloužit až o dalších 350 dnů.

Komplikace nemocenské

Pobývat dlouhodobě na nemocenské není úplně jednoduché. V první řadě nejsou nemocenské dávky nikterak vysoké a existuje zde maximum, které vám může být vypláceno. Velmi snadno tak můžete zjistit, že nevycházíte se svými příjmy a nestačí na uhrazení nutných nákladů. Nemůžete si přitom přivydělat, protože byste ukázali, že jste práceschopní. Můžete ale požádat o dávky v hmotné nouzi, které vám mohou po dobu nemocenské být přiznány.
Řada lidí se také bojí, že po návratu do zaměstnání dostanou výpověď, případně přijdou o své místo a půjdou na hůře placené. Nic z toho by se ale správně stát nemělo. Stejně jako by nikomu neměla propadnout nevyčerpaná dovolená – ta je dotyčnému akorát krácena, a to o jednu dvanáctinu za prvních 100 dní nemoci a pak vždy o jednu dvanáctinu za každých dalších 21 dní nemoci.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close